Powiat Starogardzki wspiera uczniów, nauczycieli i osoby dorosłe

Młodzież ucząca się w ponadgimnazjalnych szkołach zawodowych Powiatu Starogardzkiego jest najlepszym ambasadorem tych wszystkich zmian, które obecnie zachodzą w placówkach. Uczniowie otwarcie przyznają, że wybór ich szkół był właściwy, a oferta edukacyjna spełnia ich oczekiwania. Takie ważne słowa ze strony uczniów padły podczas wizyty władz Województwa Pomorskiego.

powiat-starogardzki-wspiera-uczniow-nauczycieli-i-osoby-dorosle-4421.jpg

Na trzy etapy była podzielona wizyta, która odbyła się w ramach programu strategicznego "Aktywni Pomorzanie". Goście odwiedzili nie tylko Starostwo Powiatowe, gdzie omawiana była realizacja dwóch ważnych programów, ale też na własne oczy mogli się przekonać jak wyglądają prace przy tworzeniu dwóch centrów kształcenia ustawicznego i praktycznego - w Starogardzie Gdańskim oraz w Bolesławowie.

- Zarząd Województwa Pomorskiego w czerwcu 2017 roku podjął uchwałę o powołaniu komisji działającej przy kierowniku regionalnego programu strategicznego "Aktywni Pomorzanie" w ramach realizacji przedsięwzięcia pod nazwą "Kształtowanie sieci ponadgimnazjalnych szkół zawodowych uwzględniającej potrzeby subregionalnych i regionalnego rynku pracy - zauważa Starosta Leszek Burczyk. - Do zadań tej komisji należy m.in. przegląd działań realizowanych przez organy prowadzące pod kątem ich zgodności z przyjętym wcześniej zakresem. Jednym z etapów prac komisji są tzw. wizyty studyjne. Samorząd powiatowy jest właśnie w trakcie takiej wizyty.

 

Z wizytą przyjechali więc członkowie komisji na czele z Wicemarszałkiem Ryszardem Świlskim, Dariuszem Męczykowskim, Przewodniczącym Komisji Edukacji Sejmiku Województwa Pomorskiego oraz Teresą Szakiel, dyrektor Departamentu Edukacji i Sportu Urzędu Marszałkowskiego w Gdańsku. W spotkaniu wzięły również osoby reprezentujące różne środowiska, poczynając od pracodawców, poprzez dyrektorów szkół, nauczycieli, a na uczniach kończąc. Powiat Starogardzki realizuje dwa kluczowe zadania związane z edukacją - projekt „Przebudowa i remont wraz z wyposażeniem obiektów dwóch centrów kształcenia ustawicznego i praktycznego w Powiecie Starogardzkim w ramach kształtowania sieci ponadgimnazjalnych szkół zawodowych” oraz „Wybieram przyszłość zawodową - podniesienie jakości szkolnictwa zawodowego w Powiecie Starogardzkim”. Oznacza to powstanie dwóch nowoczesnych placówek oraz staże, kursy, szkolenia dla uczniów, nauczycieli i osób dorosłych. Wartość tych dwóch zadań to ponad 21 mln zł.

powiat-starogardzki-wspiera-uczniow-nauczycieli-i-osoby-dorosle-4426.jpg

- Projekt "Aktywni Pomorzanie" jest realizowany na terenie powiatów naszego województwa i opiewa na kwotę blisko 365 mln zł - wyjaśnia Ryszard Świlski. - Nie zapominamy o ludziach, bo jest to projekt realizowany do mieszkańców - do nauczycieli, do młodzieży, do osób dorosłych. Rynek pracy obecnie przechodzi absolutną rewolucję. Jeżeli nie dostosujemy się do zmian, które są w naszym kraju, to zostaniemy daleko w tyle. Ten program powstał po to, żeby znaleźć się na rynku pracy. Nie ma przecież nic ważniejszego niż kształcić się, ale kształcić się na tyle, by potem umiejętności, które nabywamy, umieć wykorzystać. Wierzę, że Powiat Starogardzki stanie się taką wizytówką dobrego wykorzystania tych zasobów.

W trakcie spotkania była szczegółowa mowa o realizowanych przez nasz powiat projektach.

- W tym przedsięwzięciu biorą udział cztery nasze szkoły: Zespół Szkół Ekonomicznych, Zespół Szkół Zawodowych, Technikum w Owidzu oraz Zespół Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Praktycznego w Bolesławowie - przyznaje Małgorzata Stangel, Zastępca Naczelnika Wydziału Edukacji w Starostwie Powiatowym.

O szczegółach projektu bardzo precyzyjnie mówiła Natalia Wutrych z Wydziału Polityki Gospodarczych i Funduszy Europejskich.

Sporą część spotkania zdominowały pytania przedstawicieli Urzędu Marszałkowskiego skierowane głównie do uczniów. Młodzież zabrała głos m.in. w sprawie wyjazdów na uczelnie wyższe oraz tego, co takie wyjazdy dają.

powiat-starogardzki-wspiera-uczniow-nauczycieli-i-osoby-dorosle-4435.jpg

- Byliśmy w Elblągu na uczelni i był to bardzo dobry wyjazd, bowiem mogliśmy zobaczyć nauczanie w uczelniach wyższych z zupełnie innej perspektywy - przyznała jedna z uczennic z Zespołu Szkół Ekonomicznych. - Wcześniej mogliśmy takie informacje jedynie sprawdzać w internecie, czy też domyślać się jak to wszystko wygląda. Wyjazd na uczelnię był połączony z wykładem, co też było dla nas nowym doświadczeniem, gdyż dzięki temu mamy jasny obraz tego jak niebawem będzie wyglądała nasza dalsza edukacja. Projekt jest jak najbardziej dopasowany do naszych potrzeb.

- Nasza szkoła bardzo fajnie podchodzi do takich wyjazdów - podkreśla Jakub z Technikum w Owidzu. - Mieliśmy najwięcej wyjazdów na Politechnikę Gdańską, gdzie dużo dowiedzieliśmy się od wykładowców, czego oczekują od swoich studentów. To znacznie ułatwia nam wybór uczelni po zakończeniu nauki w technikum. To pokazuje nam, jakie perspektywy daje nam wybieranie takich kierunków, jak informatyka, telekomunikacja, czy podobnych.

- Te wyjazdy na uczelnie są dostosowane do kierunków naszego kształcenia - wyjaśniała uczennica z Bolesławowa. - Byliśmy w Olsztynie i w Bydgoszczy na konkretnych wykładach, gdzie wykładowcy pokazywali nam, jak wygląda nauka, czego możemy się nauczyć i jakie osoby na taką uczelnię powinny trafić.

powiat-starogardzki-wspiera-uczniow-nauczycieli-i-osoby-dorosle-4456.jpg

Goście zobaczyli na własne oczy, na jakim etapie obecnie są prace przy tworzeniu Kociewskiego Centrum Kształcenia Ustawicznego w Starogardzie (po byłym budynku Wega), a także w Zespole Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Praktycznego. W tej pierwszej placówce zakończył się etap związany z przebudową i termomodernizacją o wartości ponad 4,3 mln zł. Na kursy i szkolenia przeznaczonych zostało 600 tys. zł, a na wyposażenie KCKU, z którego korzystać będą uczniowie trzech szkół: ZSZ, ZSE oraz Technikum w Owidzu, wydane zostaną ponad 2 mln zł. Prace w Bolesławowie kosztować będą ponad 10,6 mln zł.