Przejdź do menu

Przejdź do ustawień dostepności

Przejdź do treści strony

Kociewskie Gryfy za 2023 rok rozdane

– To jest najważniejsza nagroda przyznawana przez nas – podkreśla starosta Kazimierz Chyła. – Wyróżniamy nią wybitne organizacje, wyjątkowych twórców, wspaniałych sportowców, trenerów. Na Kociewiu nie brakuje ludzi niezwykłych. Kociewiacy są gospodarni, pracowici, uczciwi, dobrze zorganizowani i mają spore osiągnięcia. Są to osiągnięcia zarówno gospodarcze, jak i kulturalne oraz w sporcie. Jestem dumny, że mogę kierować takim powiatem, gdzie mamy tylu zaangażowanych ludzi.

Najlepsi sportowcy i trenerzy

Najlepszego sportowca, trenera i imprezę sportową w powiecie starogardzkim za 2023 r. wybrała kapituła, do której zostali zaproszeni przedstawiciele samorządów lokalnych, mediów, działacze sportowi, członkowie Zarządu Powiatu oraz przedstawiciel Młodzieżowej Rady Powiatu  pod przewodnictwem starosty starogardzkiego Kazimierza Chyły. Najlepszego sportowca wybrano spośród 43 zawodniczek i zawodników reprezentujących 12 dyscyplin sportowych. Decyzją kapituły 5. miejsce zajął  Jan Delewski, lekkoatleta specjalizujący się w konkurencjach rzutów w klubie LLKS Ziemi Kociewskiej w Skórczu. 4 miejsce przyznano Mariuszowi Kreftowi,zawodnikowi Tri Starogard, który  reprezentuje coraz bardziej popularną dyscyplinę sportową,  jaką jest pływanie zimowe. Na 3 miejscu uplasował się Wojciech Tebecio, utytułowany tenisista stołowy. 2 miejsce zajęła Anna Knobel, przedstawicielka kickboxingu w Klubie Beniaminek 03 Starogard. 1 miejsce i tytuł najlepszego sportowca, a właściwie sportsmenki 2023 roku zdobywa Monika Dubiella, lekkoatletka w Klubie LLKS Ziemi Kociewskiej w Skórczu (obecnie KS Prefbet – Sonarol), wielokrotna medalistka Mistrzostw Polski w kategoriach młodzieżowych  w biegach średnich i długich.

Najlepszą sportsmenką wybrano Monikę Dubiellę.

Trenerów wybierano spośród 19 kandydatów reprezentujących 12 dyscyplin sportowych. Decyzją kapituły na 3 miejscu znalazł się Tomasz Janowicz, trener kickboxingu w klubie Beniaminek 03 Starogard. 2 miejsce zajęła Agnieszka SzwedaPrinc, trenerka akrobatyki sportowej w Klubie UKS Kociewie Starogard. 1 miejsce i tytuł najlepszego trenera w 2023 roku zdobył Jakub Wójcicki, trener LA w LLKS Ziemi Kociewskiej w Skórczu. Szkoleniowiec medalisty Mistrzostw Polski, Jana Delewskiego oraz czołowej biegaczki w kategorii młodzieżowej, Dominiki Kozłowskiej.

Tytułem Trenera Roku 2023 został wyróżniony Jakub Wójcicki.

Kapituła wybrała również najlepszą imprezę sportową 2023 roku. Na liście nominowanych znalazły się 24 imprezy i zawody sportowe. Tytuł najlepszej imprezy 2023 roku zdobyła XX Wilcza Dycha w Osiecznej. To jedna z największych tego typu imprez biegowych w powiecie starogardzkim i jednym z pięciu biegów wchodzących w skład Grand Prix Borów Tucholskich. Z roku na rok przyciąga coraz większą liczbę uczestników. W roku 2023 na dystansie 10 km stanęło 254 biegaczy, na dystansie 5 km 33 chodziarzy nordic walking oraz ok. 150  dzieci w kategorii młodzieżowych. Głównym organizatorem jest UKS Drzewiarz Osieczna.

20 edycja Wilczej Dychy w Osiecznej to najlepiej oceniona sportowa impreza.

– Zawsze jest to ogromna trudność, jeśli chodzi o wyłonienie tych najlepszych – przyznaje wicestarosta Wioleta Strzemkowska-Konkolewska. – Raz w roku jest to wyjątkowa okazja, aby działacze z obszaru kultury, sportu, organizacji pozarządowych i gospodarki mogli się spotkać, a my możemy im w ten sposób podziękować.

Dla przedsiębiorców

Zarząd  Starogardzkiego Klubu Biznesu Związek Pracodawców, Cech Rzemiosł Różnych oraz Wojewódzkie Zrzeszenie Handlu i Usług Biuro Rejonowe w Starogardzie Gdańskim podjęły jednogłośnie uchwałę w sprawie przyznania nagrody starosty Kociewski Gryf w dziedzinie gospodarki następującym firmom: Mikro Firmy Roku 2023 dla przedsiębiorstwa PHU Acapulco Tadeusz Jasiński, Klonówka; Małe  Firmy Roku 2023

dla przedsiębiorstwa Metal Plast Zdzisław Oelrich, Zelgoszcz; Średnie i Duże Firmy Roku 2023 dla Banku Spółdzielczego w Skórczu. Starosta postanowił przyznać również na wniosek przewodniczącego Rady Miejskiej w Skórczu i burmistrza Miasta Skórcz nagrodę specjalną dla Przedsiębiorstwa Wielobranżowego Szarafin Włodzimierz Szarafin za jubileusz 50-lecia prowadzenia działalności gospodarczej.

W trakcie uroczystej gali wyróżniono lokalnych przedsiębiorców.

Twórcy oraz organizacje pozarządowe

W dziedzinie Kultura w kategorii „Twórca Roku 2023” zostało zgłoszonych 14 propozycji.  Kapituła postanowiła przyznać statuetkę Kociewskiego Gryfa Mateuszowi Bruckiemu za wyjątkową działalność literacką promującą Powiat Starogardzki i Kociewie.  

Twórcą Roku 2023 wybrano Mateusza Bruckiego.

W kategorii „Impreza Roku 2023” zgłoszono 10 propozycji, a Kociewskiego Gryfa otrzymała  Powiatowizja. Jest to konkurs wokalny, do którego zgłosiło się 15 wykonawców reprezentujących gminy powiatu. Impreza zgromadziła ok. 2500 młodych osób, bijąc rekord frekwencji w grodzisku Owidz. Koncert organizowany przez młodzież i dla młodzieży okazał się sukcesem, a gwiazdą wieczoru był Fukaj i DJ Zielak Jr. Organizatorem była Młodzieżowa Rada Powiatu Starogardzkiego.

Kapituła nagrodziła Młodzieżową Radę Powiatu organizującą Powiatowizję.

Do kategorii „Organizacja Pozarządowa Roku 2023” zgłoszono 9 propozycji. Kapituła postanowiła Kociewskiego Gryfa  Towarzystwu Miłośników Ziemi Kociewskiej za jubileusz 50-lecia działalności i wybitne zasługi na rzecz kultury, historii, edukacji i patriotyzmu na terenie powiatu.

Najlepszą organizacją pozarządową zostało Towarzystwo Miłośników Ziemi Kociewskiej.

Gwiazdą wieczoru był zespół ELove. Gratulujemy wszystkim wyróżnionym.