Przejdź do menu

Przejdź do ustawień dostepności

Przejdź do treści strony

#WielkiProjekt: Oddział chirurgiczny już gotowy

Już od maja pierwsi pacjenci będą mogli korzystać z gruntownie przebudowanego i zmodernizowanego oddziału chirurgicznego w starogardzkim szpitalu. Przedsięwzięcie, które realizowane jest w ramach wielkiego projektu przebudowy Kociewskiego Centrum Zdrowia, kosztowało ponad 3,3  mln zł. 

Podczas otwarcia oddziału nie zabrakło symbolicznego przecięcia wstęgi.

W czwartek, 28 kwietnia, odbyło się oficjalne otwarcie wyremontowanego oddziału. Zakres prac był naprawdę imponujący, bowiem w ramach przebudowy całkowicie wymienione zostały instalacje elektryczne, sanitarne i teletechniczne, wymieniono również drzwi, grzejniki, posadzki i okładziny. Na terenie oddziału powstały dwie izolatki, jedna sala intensywnego nadzoru, 10 sal chorych oraz gabinet diagnostyczno-zabiegowy i gabinet przygotowania leków. Pierwszą, niezwykle widoczną zmianą, jest  zupełnie nowa odsłona wizualna oddziału, na którym kolorem przewodnim jest limonka. Co jednak najważniejsze, oddział zyskał przede wszystkim funkcjonalności, które są dostosowane do najwyższych standardów, jakim powinny odpowiadać placówki medyczne. By zapewnić pacjentom kompleksową opiekę medyczną, chirurgia wyposażona została w specjalistyczny sprzęt medyczny, nowe zabudowy meblowe oraz zabudowy ze stali nierdzewnej. Wartość wyposażenia zakupionego w ramach projektu to ponad 500 tys. złotych. Roboty budowlane wykonywane były przez dwie lokalne firmy: Hartuna Sp. z o.o. oraz Restero Sp. z o.o. Wartość prac to koszt ponad 2,8 mln zł.

Musimy pamiętać, że nasz wielki projekt przebudowy Kociewskiego Centrum Zdrowia, który realizujemy od 2017 roku, to przedsięwzięcie złożone, podzielone na kilka etapów – mówi starosta Kazimierz Chyła. – Śmiało mogę powiedzieć, że jesteśmy coraz bliżej finiszu. Chirurgia jest czwartym – po oddziale udarowym, kardiologicznym i neurologicznym – oddziałem, który został gruntownie przebudowany. Utworzyliśmy również nowy Zakład Diagnostyki Obrazowej z wysokospecjalistycznym sprzętem medycznym: aparatem RTG, rezonansem magnetycznym i tomografem komputerowym Warto przypomnieć, że pod koniec stycznia oddaliśmy do użytku nowoczesny blok operacyjny, a już niebawem pacjenci będą mogli korzystać ze specjalistycznych poradni specjalistycznych.

O otwarciu bloku operacyjnego przeczytasz: https://powiatstarogard.pl/wielkiprojekt-pierwsze-zabiegi-jeszcze-w-styczniu/

Chciałbym z całego serca podziękować wszystkim osobom zaangażowanym w realizację wielkiego projektu – zespołowi doświadczonych pracowników Starostwa Powiatowego oraz z Kociewskiego Centrum Zdrowia. Nie jest to łatwe zadanie, pojawiają się przecież różne trudności po drodze, ale wbrew przeciwnościom robimy swoje. Naszym celem jest bowiem bezpieczeństwo zdrowotne mieszkańców powiatu, a wielki projekt sprawia, że nasz szpital znacząco się zmienia, jest dostosowywany do najwyższych standardów, jakim powinny odpowiadać placówki medyczne – podkreśla wicestarosta Patryk Gabriel.

W spotkaniu wzięła udział Agnieszka Kapała-Sokalska, członkini Zarządu Województwa Pomorskiego, która doceniła wykonaną pracę, zwłaszcza że odbywała się ona w niełatwych warunkach – w dobie pandemii, gdzie w Kociewskim Centrum Zdrowia leczono chorych na COVID-19. Zarząd Województwa wsparł finansowo nasz wielki projekt.

Dr Jan Sapieżko, kierownik oddziału, przyznał, że w tym roku personel chirurgii może się cieszyć nie z jednej, ale aż z dwóch ważnych inwestycji. Miał na myśli oddany do użytku pod koniec stycznia br. nowoczesny blok operacyjny oraz oddany dziś wyremontowany oddział. Słowa kierownika potwierdził Adam Magiełka, prezes KCZ, który wyjawił, że dzięki zdecydowanie lepszym warunkom personel wykonuje nawet 8 zabiegów dziennie, co jest rekordową liczbą.

Ale #WielkiProjekt to nie tylko tak potrzebne naszemu szpitalowi przebudowy. W ramach przedsięwzięcia prowadzone są także liczne szkolenia mające na celu podniesienie kwalifikacji kardy medycznej. Wszystko po to, by umożliwić mieszkańcom Kociewia kompleksowe leczenie w nowoczesnych warunkach.