Nasi przyjaciele wracają do domu

Nie mówimy „żegnajcie”, mówimy „do zobaczenia” – takimi słowami zakończyło się spotkanie z delegacją z Powiatu Dubieńskiego, która od poniedziałku, 13 lutego, gościła w naszym powiecie.

To było popołudnie pełne wzruszeń i niesamowitych emocji. Pobyt delegacji ukraińskiej zakończył się kolacją w Zespole Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Zawodowego w Bolesławowie, jednak wcześniej nasi goście wzięli udział w niezwykłym widowisku przygotowanym przez uczniów tej placówki. Występ artystyczny nie wymagał tłumaczenia na język ukraiński… Młodzi artyści pokazali trudną historię wojenną Polski, a także w przejmujący sposób zapewnili o solidarności Polaków z Ukraińcami.

Podczas spotkania starosta Kazimierz Chyła wraz z wicestarostą Patrykiem Gabrielem i członkami Zarządu Powiatu: Wioletą Strzemkowską-Konkolewską oraz Piotrem Cesarzem, na znak wsparcia, ale także uznania za odwagę, hart ducha, nieustępliwość, wolę walki i ogromną wrażliwość na potrzeby rodaków przyznał Wsewołodowi Pekarskiemu, przewodniczącemu Dubieńskiej Administracji Państwowej, który jest odpowiednikiem starosty, Medal Starosty Starogardzkiego. – Takie wyróżnienie nie jest przyznawane często, bo otrzymują je osoby wyjątkowe i za wyjątkowe zasługi. W tym roku już nikt go nie otrzyma. Dziś jestem niezwykle dumny, że mogę w ten sposób wyrazić nasz podziw i wsparcie. Jesteście naszymi przyjaciółmi i nic tego nie zmieni – powiedział podczas wręczenia medalu starosta Kazimierz Chyła.

Wsewołod Pekarski otrzymał również Medal Polonia Semper Fidelis, który w imieniu kapituły wręczył Stefan Kukowski, wielki mistrz Konfederacji Orderu św. Stanisława BM. to wyróżnienie za kultywowanie polskości na Ukrainie wśród dzieci, młodzieży i dorosłych.

Stefan Kukowski wręczył Medal Polonia Semper Fidelis.

Ciepłych, ale przede wszystkim ważnych słów, nie brakowało również podczas kolacji. Nasi gości do domu wrócili z podarunkami, które przypominać im będą Powiat Starogardzki, Polskę. – Od pierwszego momentu wiedzieliśmy, że w powiecie starogardzkim, w starostwie są tacy dobrzy ludzie. Dziękujemy Wam za wszystko. Musimy walczyć i się nie poddamy. Dla nas każdy gest jest ważny – podkreślił Wsewołod Pekarski.

Wsewołod Pekarski dziękował za każdy gest.

Nie słowa są ważne, bo mówić można wiele. My wolimy pracować, by w ten sposób pokazać Wam, że możecie na nas zawsze liczyć – przyznał wicestarosta Patryk Gabriel.

Wracajcie bezpiecznie do domu, ale widzimy się niebawem, bowiem nasza współpraca dotyczy wielu płaszczyzn – od gospodarki, handlu, poprzez sport, edukację, a na kulturze skończywszy. Czekamy na Was, do szybkiego zobaczenia – mówiła Wioleta Strzemkowska-Konkolewska.

W najbliższych planach jest m.in. pomoc dzieciom, które straciły rodziców, współpraca z merytorycznymi wydziałami i jednostkami Powiatu Starogardzkiego.

Jeszcze przed uroczystą kolacją, nasi goście odwiedzili m.in. firmę Iglotex, byli na Zamku w Gniewie, kilka godzin spędzili na gdańskiej Starówce oraz w Gdyni. Do zobaczenia niebawem!

Więcej o porozumieniu między Powiatem Starogardzkim a Powiatem Dubieńskim: https://powiatstarogard.pl/porozumienie-o-wspolpracy-podpisane/

Poznaj lepiej Powiat Dubieński: https://www.youtube.com/watch?v=_sCAclY6MOg