Przejdź do menu

Przejdź do ustawień dostepności

Przejdź do treści strony

#WielkiProjekt: Wielkie wrażenia po wizycie

Kociewskie Centrum Zdrowia odwiedzili niecodzienni goście – prezydent Starogardu Gdańskiego Janusz Stankowiak, jego zastępca Tadeusz Błędzki, a także Barbara Stanuch i Elżbieta Rembiasz z Zarządu Starogardzkiego Klubu Biznesu – Związek Pracodawców. Wszystko po to, by móc lepiej poznać #wielkiprojekt realizowany przez Powiat Starogardzki.

Prezydenci miasta oraz prezes i wiceprezes Starogardzkiego Klubu Biznesu gościli w Kociewskim Centrum Zdrowia.

O tym, że władze Powiatu od 2017 roku realizują w starogardzkim szpitalu największą w historii placówki przebudowę, pisaliśmy już niejednokrotnie. Tym razem na własne oczy o tym, na czym dokładnie polega #wielkiprojekt, mógł się przekonać prezydent miasta oraz przedstawiciele lokalnego biznesu. Bardzo dokładnie o szczegółach przedsięwzięcia mówił wicestarosta Patryk Gabriel, który wyjaśnił cel i istotę inwestycji oraz jej znaczenie dla lokalnej społeczności.

– Wielki projekt to nie tylko przebudowa poradni i oddziałów, to zmiana funkcjonalności całego szpitala, który dostosowany został do najwyższych standardów, jakim powinny odpowiadać placówki medyczne – tłumaczył wicestarosta Patryk Gabriel. – Naszą aspiracją jest, aby szpital w Starogardzie Gdańskim był najlepszym powiatowym szpitalem specjalistycznym na Pomorzu. Zależy nam na tym, aby był to szpital nowoczesny, który zapewnia kompleksowość leczenia i gwarantuje bezpieczeństwo.

Ważnym elementem przedsięwzięcia jest to, że projekt dotyczy również niewidocznej infrastruktury. Doszło bowiem do modernizacji wszystkich pionów z mediami, dzięki czemu w jednym czasie może działać kilka defibrylatorów, wybudowano przy szpitalu największy basen przeciwpożarowy, jest nowa tlenownia, transformatorownia, która w razie braku prądu automatycznie przywraca pracę urządzeń niezbędnych do monitorowania i leczenia pacjentów.

O wszelkich udogodnieniach, a zwłaszcza o sprzęcie medycznym wiele mówił Robert Wierzba, naczelny lekarz Kociewskiego Centrum Zdrowia. Ogromne wrażenie na gościach zrobił zwłaszcza Zakład Diagnostyki Obrazowej, którego wcześniej w placówce nie było. Ta część projektu to wydatek prawie 9 mln zł, z czego ponad 6 mln zł kosztował sam sprzęt. Samorządowcy przyjrzeli się również wyremontowanym oddziałom – odwiedzili kardiologię, ale również zobaczyli jak obecnie wyglądają prace na remontowanym oddziale chorób wewnętrznych. O tym jak ważny dla istnienia szpitala jest nowoczesny blok operacyjny mówił Maciej Manikowski, dyrektor ds. ekonomicznych oraz prezes KCZ Adam Magiełka. Panowie zwrócili uwagę, że powstanie bloku wraz z centralną sterylizatornią znacznie zmieniło funkcjonowanie szpitala. Goście z bliska przyjrzeli się także niedawno oddanym do użytku poradniom, jak również poznali szczegóły dotyczące mającej powstać rehabilitacji.

– To, co zobaczyłem, przerasta moje wyobrażenia. Jestem pod wielkim wrażeniem sprzętu i wyposażenie, ale również dbałości o każdy szczegół wystroju i zastosowanego designu, który tak pozytywnie wpływa na nastrój. Widać, że podniesiony został komfort przebywania w szpitalu. Naprawdę w tych pomieszczeniach można czuć się bezpiecznie, a to w dzisiejszych czasach jest bardzo ważne w naszym życiu – powiedział Janusz Stankowiak.

Władze Powiatu – przypominając, że promocja #wielkiegoprojektu w dużej mierze opiera się na aktywnym i zdrowym stylu życia, przygotowały dla gości mały upominek. Były to skarpetki nawiązujące do #wielkiegoprojektu, bowiem modernizacja powiatowego szpitala stała się okazją do promowania zdrowego stylu życia.