Przejdź do menu

Przejdź do ustawień dostepności

Przejdź do treści strony

Taki turniej po raz pierwszy u nas

Wspólnie z Gminą Starogard Gdański zorganizujemy finał krajowy Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. Oznacza to, że do naszego powiatu przyjadą reprezentacje z całej Polski.

Informacja o organizacji turnieju została przedstawiona podczas briefingu prasowego.

To bardzo dobra wiadomość. Już 1-3 czerwca będziemy gospodarzami rywalizacji uczniów szkół podstawowych, którzy sprawdzą poziom swojej wiedzy na temat bezpieczeństwa na drodze. Turniej ma charakter wieloetapowy, a finał rozegrany zostanie na terenie Technikum w Owidzu. Co ważne, zwycięzca finału ogólnopolskiego ma prawo startu w Europejskim Konkursie Edukacji Drogowej!

Informacja o organizacji turnieju przez Gminę Starogard Gdański i Powiat Starogardzki, we współpracy z Urzędem Marszałkowskim w Gdańsku, została przekazana podczas specjalnego briefingu prasowego. Wzięli w nim udział przedstawiciele Polskiego Związku Motorowego.

– Mam nadzieję, że organizacja przyszłorocznego turnieju to zaczątek bardzo dobrej współpracy między nami – podkreślił Bartosz Bieliński, prezes Automobilu Wielkopolski, członek Zarządu Głównego PZMOT. – W przyszłym roku rozegrany zostanie 44 finał ogólnopolski. Nasz turniej ma na celu propagowanie szczególnie wśród dzieci, dobrych, a przede wszystkim bezpiecznych zachowań na drodze. Bardzo dziękuję pani wójt oraz panu staroście, że zdecydowali się wziąć na siebie trud zorganizowania finału.

Przekazana została decyzja o przyznaniu organizacji turnieju.

Pan Bartosz przekazał na ręce wójt Magdaleny Forc-Cherek decyzję, która powierza organizację turnieju dwóm samorządom.

-Nasza gmina, we współpracy z Powiatem Starogardzkim, ma niezwykłą możliwość przeprowadzenia krajowego turnieju – zauważyła Magdalena Forc-Cherek, wójt Gminy Starogard Gdański. – Jest to pierwsze tego typu wydarzenie i na terenie gminy, i na terenie powiatu. Muszę przyznać, że nasza gmina ma doświadczenie, jeśli chodzi o ten turniej, bowiem nasze szkoły zajmowały bardzo dobre miejsca.

Zmagania będą polegały m.in. na rozwiązaniu testu wiedzy, a także na zajęciach praktycznych, w tym udzielaniu pierwszej pomocy przedlekarskiej. Na czas turnieju w Owidzu powstanie miasteczko ruchu drogowego, po którym dzieci będą się poruszały rowerem. Jedna z konkurencji zostanie przeprowadzona na torze sprawnościowym.

– Jakiś czas temu osoba, która jest nam wszystkim na Kociewiu bardzo dobrze znana z wielu działań związanych z bezpieczeństwem w ruchu drogowym, czyli Marek Konkolewski, osoba znana szerokiej publiczności, zwróciła się do mnie z propozycją rozmowy z członkami PZMOT, czyli panem Zbigniewem Kogutem i panem Bartoszem Bielińskim, na temat ewentualnego naszego akcesu jako organizatora turnieju – wyjawił kulisy przedsięwzięcia wicestarosta Patryk Gabriel. – Nam to oczywiście bardzo schlebia, odbyliśmy kilka rozmów. Okazało się, że turnieje dla szkół ponadpodstawowych są już obsadzone, jednak nie chcieliśmy takiego przedsięwzięcia wypuścić z rąk, choćby z uwagi na wieloletnią współpracę z Markiem Konkolewskim, czy też z uwagi na współpracę z Gminą Starogard Gdańskim. Mamy wspólne, bardzo dobre doświadczenia, jak choćby ubiegłoroczna Powiatowizja, która też odbyła się w Owidzu, we współpracy tych dwóch samorządów. Otrzymaliśmy również wsparcie od marszałka Mieczysława Struka oraz wicemarszałka Leszka Bonny, jako osób nadzorujących Pomorski Ośrodek Ruchu Drogowego. W takiej drużynie na pewno wszystko nam się uda.

P

Przedsięwzięcie wsparł także inspektor Bogusław Ziemba, komendant powiatowy policji w Starogardzie Gdańskim. – Dziękujemy za zaproszenie naszej komendy do udziału w turnieju ogólnopolskim, to wyróżnienie dla naszego powiatu – zauważył ins. Bogusław Ziemba. – Od wielu lat uczestniczymy w działaniach profilaktyczno-edukacyjnych w zakresie bezpieczeństwa w ruchu drogowym, głównie w szkołach, ale także w przedszkolach. Wszystko po to, by te nawyki już od najmłodszych lat przekazywać.

Jednym z pierwszych partnerów akcji jest firma Ford Gołębiewski, która zadeklarowała pomoc przy organizacji turnieju.