Szkoła Podstawowa w Kamionce ma patrona

Starosta starogardzki Kazimierz Chyła wziął udział w uroczystości nadania imienia Szkole Podstawowej w Kamionce, gmina Smętowo Graniczne. Od dziś jest to Szkoła Podstawowa im. Dzieci Potulic w Kamionce.

To wielkie wydarzenie nie tylko dla społeczności szkolnej, ale również dla całej miejscowości, jak i gminy.

– Imię nadane Szkole Podstawowej upamiętnia gehennę najmłodszych ofiar drugiej wojny światowej, zwanych „Dziećmi Potulic”. Nie można bowiem zapomnieć, że w niemieckim obozie Lebrechtsdorf doszło do szeregu zbrodni na dzieciach – podkreśla starosta Kazimierz Chyła. – Gratuluję wyboru imienia. Ten wybór to bowiem powód do dumy, ale także zobowiązanie. Jest to zobowiązanie całej społeczności szkolnej do poszanowania historii. Żywię nadzieję, że ten doniosły fakt wzbogaci treści i formy pracy szkoły. Jestem przekonany, że w takim miejscu, jakim jest szkoła, pamięć o ofiarach, wydarzeniach i bolesnych doświadczeniach ludzkości powinna trwać.

Starosta Kazimierz Chyła w imieniu władz Powiatu Starogardzkiego złożył dyrekcji, gronu pedagogicznemu oraz wszystkim pracownikom Szkoły Podstawowej w Kamionce życzenia, aby harmonijnie współdziałali, a to przenosiło się na sukcesy uczniów oraz osiągnięcia pedagogiczne. Do uczniów zaś skierował życzenia satysfakcji z osiąganych wyników w nauce, wielu przyjaźni i pięknych wspomnień.

Uroczyste nadanie Szkole Podstawowej w Kamionce imienia „Dzieci Potulic”, upamiętnia wszystkie rodziny wywiezione ze swoich domów do obozu przesiedleńczego, szczególnie z terenu gminy Smętowo Graniczne. Z tej okazji odbyły się uroczystości przy szkole oraz odprawiona została msza polowa. Szkoła Podstawowa w Kamionce otrzymała też sztandar.