Przejdź do menu

Przejdź do ustawień dostepności

Przejdź do treści strony

Święto Kociewia już w sierpniu

Starosta, a zarazem prezes Lokalnej Organizacji Turystycznej Kociewie Kazimierz Chyła już teraz serdecznie zachęca do udziału w Święcie Kociewia, które tradycyjnie odbędzie się podczas Jarmarku św. Dominika w Gdańsku.

Plakat promujący ŚWIĘTO KOCIEWIA

Już od 1260 roku w Gdańsku odbywa się jarmark pod patronatem zakonu dominikańskiego. Obecnie jest to największa plenerowa impreza handlowo-wystawiennicza w Europie. Podobnie jak w ubiegłych latach, tak również w tym roku Kociewie ma w programie Jarmarku św. Dominika swój dzień.

– To zaangażowanie wielu osób i instytucji oraz wieloletnie zaufanie organizatora Jarmarku pozwala nam tworzyć, a także ubogacać inicjatywę jaką jest ŚWIĘTO KOCIEWIA – zwraca się w specjalnym piśmie Kazimierz Chyła. – W 2021 roku ŚWIĘTO KOCIEWIA odbędzie się w piątek, 6 sierpnia. Wydarzenie rozpocznie KOROWÓD KOCIEWSKI – czyli barwny przemarsz Kociewiaków, którzy przechodząc ulicami Gdańska śpiewem i tańcem zachęcają mieszkańców i turystów do wspólnej zabawy.

Kolejnym elementem Święta Kociewia są UNIKATY Z KOCIEWIA – szeroka prezentacja dorobku kulturalnego i artystycznego na scenie: występy zespołów regionalnych, tanecznych i inscenizacje historyczne. Ponadto na straganach odbędą się prezentacje rękodzieła, wydawnictw, degustacje kuchni regionalnej, a także warsztaty czy pokazy historyczne. Ostatnim akcentem Święta Kociewia jest KOCIEWIE ART – wystawa w Nadbałtyckim Centrum Kultury połączona z koncertem artystycznym przedstawiająca prace współczesnych kociewskich twórców.
Jest to jedyne przedsięwzięcie integrujące wszystkie subregiony naszej Małej Ojczyzny.
– Cieszę się, że Lokalna Organizacja Turystyczna KOCIEWIE jest jednym z organizatorów ŚWIĘTA KOCIEWIA 2021, które od kilku lat ukazuje bogactwo kulturalne naszego regionu – dodaje starosta. – Serdecznie zapraszam do udziału w tej inicjatywie, którą razem z nami tworzycie Wy – mieszkańcy regionu, instytucje oraz włodarze.