Przejdź do menu

Przejdź do ustawień dostepności

Przejdź do treści strony

Stypendia marszałka wręczone

Są zdolni, ambitni, zdeterminowani – tak można w skrócie określić uczniów, którzy byli głównymi bohaterami uroczystej gali wręczenia Stypendiów Marszałka Województwa Pomorskiego.

Po raz pierwszy to wyjątkowe wydarzenie, w którym uczestniczyli nie tylko uczniowie i uczennice, ale również dyrektorzy szkół oraz rodzice, odbyło się w auli I Liceum Ogólnokształcącego. Na stypendystów z portretów spoglądali nobliści. Kto wie, może wśród stypendystów jest przyszły zdobywca nagrody Nobla?

Warto wiedzieć, że Marszałek Województwa Pomorskiego przyznaje 3 rodzaje stypendiów:

  • stypendia finansowane ze środków budżetu województwa dla finalistów lub laureatów konkursów i olimpiad
  • dwa rodzaje stypendiów finansowanych ze środków europejskich:
  • dla uczniów z wysoką średnią ocen lub uzdolnionych z zakresu przedmiotów, np. przyrodniczych czy matematycznych
  • dla uczniów szkół zawodowych wykazujących się uzdolnieniami z przedmiotów zawodowych

W latach 2016-2023 wpłynęło ponad 12 tys. wniosków, a przyznano prawie 7 tys. wniosków na łączną kwotę ponad 21,4 mln zł. W tym okresie uczniom i uczennicom z naszego powiatu przyznano 571 stypendiów na kwotę prawie 1,9 mln zł.

Podczas dzisiejszej uroczystości byliśmy świadkami przemówień – wicemarszałka województwa Józefa Sarnowskiego, dyrektora Departamentu Edukacji i Sportu Urzędu Marszałkowskiego Adama Krawca, senatora Ryszarda Świlskiego, starosty Kazimierza Chyły, ale też mogliśmy posłuchać fenomenalnych występów wokalnych Dominika Arim, Justyny Czarnoty i Kingi Wylęgły.

Stypendia przyznano 11 uczniom i uczennicom liceów i techników oraz 39 ze szkoły podstawowej w ramach pomorskiego programu pomocy stypendialnej , a także 26 uczniom szkół zawodowych w ramach programu motywacyjnego dla uczniów pomorskich szkół zawodowych. Stypendia wręczał marszałek Sarnowski, senator Świlski oraz wicestarosta Patryk Gabriel.

Wszystkim uczniom i ich rodzicom serdecznie gratulujemy.