Przejdź do menu

Przejdź do ustawień dostepności

Przejdź do treści strony

Rozpoczynamy budowę domu

Wielkimi krokami zbliżamy się do rozpoczęcia prac budowlanych związanych z budową placówki opiekuńczo-wychowawczej w Owidzu. Geodeta już wytyczył obiekt, a niebawem na placu budowy pojawią się koparki.

Wicestarosta Patryk Gabriel, członek Zarządu Wioleta Strzemkowska-Konkolewska, Beata Gradowska i Anna Flatau-Dłużewska spotkali się na placu budowy z Grzegorzem Tymirskim, przedstawicielem wykonawcy.

Już w ubiegłym roku władze Powiatu Starogardzkiego podjęły decyzję o budowie placówki opiekuńczo-wychowawczej w Owidzu.

W ramach tego przedsięwzięcia zaplanowaliśmy stworzenie placówki dla 14 wychowanków – wyjaśnia starosta Kazimierz Chyła. – Obiekt zostanie przystosowany na potrzeby pełnienia instytucjonalnej pieczy zastępczej.

Jeszcze przed końcem roku wyłoniony został wykonawca tego zadania – Przedsiębiorstwo Handlowe “Stella” Andrzej Stella ze Starogardu Gdańskiego. Nadzór inwestorski nad robotami pełni przedsiębiorstwo Inwestycje Budowlane „MARKON” Mariusz Konieczka, a dokumentację techniczną opracowała firma Archika Pracownia Architektoniczna Karol Szykowny.

Już niebawem w miejscu pod budowę placówki w Owidzu pojawią się koparki.

Jest to bardzo potrzebne, ale też ambitne zadanie – podkreśla wicestarosta Patryk Gabriel. – Nad tym przedsięwzięciem pracujemy już od kilku miesięcy. Zależy nam na zbudowaniu placówki, w której bezpieczny dom znajdzie 14 dzieci.

Przypomnijmy. Placówka w Owidzu ma zapewnić całodobową opiekę i wychowanie dzieciom całkowicie lub częściowo pozbawionym opieki rodziców. Jej celem jest również podejmowanie działań w kwestiach powrotu dziecka do rodziny, umieszczenia w rodzinnej opiece zastępczej lub przysposobienia. Rolą systemu pieczy zastępczej jest zapewnienie dziecku bezpiecznego środowiska wychowawczego respektującego jego prawa.

Wizualizacja placówki opiekuńczo-wychowawczej w Owidzu.

W ramach inwestycji powstanie budynek mieszkalny parterowy o powierzchni użytkowej ok. 290 m kw. oraz budynek gospodarczy pełniący funkcję pomocniczą dla budynku głównego placówki. Budynek został podzielony na dwie strefy. W strefie administracyjno-socjalnej wydzielono wejście główne z wiatrołapem, korytarz zapewniający dostęp do salonu z aneksem kuchennym, pomieszczeń sanitarnych, pralni, pomieszczenia na sprzęt porządkowy, pokoju gościnnego, pokoju opiekuna, pokoju dyrektora i pomieszczenia technicznego. W strefie mieszkalnej dla dzieci znajduje się sześć pokoi z dwiema łazienkami dostępnymi z korytarza.

Budynek, jak i dostęp do budynku, zostanie dostosowany dla osób niepełnosprawnych. Źródłem ciepła na potrzeby centralnego ogrzewania w budynku będzie pompa ciepła. Na obiekcie zostanie również zamontowana instalacja fotowoltaiczna. 

Inwestycję z ramienia starostwa nadzoruje Anna Flatau-Dłużewska oraz Beata Gradowska

Łączna wartość inwestycji, którą z ramienia Starostwa Powiatowego nadzoruje Anna Flatau-Dłużewska z Wydziału Polityki Gospodarczej i Funduszy Europejskich oraz Beata Gradowska, naczelnik tego Wydziału, wynosi ponad 2,2 mln zł. Planowany termin zakończenia robót budowlanych to ostatni kwartał 2022 roku.