Przejdź do menu

Przejdź do ustawień dostepności

Przejdź do treści strony

Powiedz NIE cukrzycy

Zapraszamy do udziału w bezpłatnych badaniach poziomu cukru. Już w poniedziałek, 15 listopada, powiedzmy głośne NIE cukrzycy. Z badań będzie można skorzystać w dwóch miejscach – w Starostwie Powiatowym (godz. 8.00-10.00) oraz w Powiatowym Urzędzie Pracy (godz. 10.15-12.15).

Zapraszamy do skorzystania z bezpłatnego badania poziomu cukru.

14 listopada przypada Światowy Dzień Cukrzycy. Obchody tego dnia ustanowione zostały w 1991 roku przez Międzynarodową Federację Diabetologiczną, a ich data upamiętnia dzień urodzin odkrywcy insuliny – Fredericka Bantinga.

Warto wiedzieć, że cukrzyca jest chorobą cywilizacyjną i jedną z najbardziej rozpowszechnionych chorób na świecie. Z danych Światowej Organizacji Zdrowia (World Health Organization – WHO) wynika, że choruje na nią aż 175 milionów ludzi! Co istotne – cukrzyca dotyka ludzi młodych i starszych. Nie ma na nią też wpływu płeć czy rasa. Statystyki biją na alarm. Z każdym rokiem odnotowuje się bowiem gwałtowny wzrost zachorowalności na cukrzycę. Według WHO w 2025 roku liczba chorych przekroczy 300 milionów!

Dwa podstawowe rodzaje cukrzycy:

– Cukrzyca typu 1 zwana insulinozależną. Występuje ona u ludzi młodych, spowodowana jest zniszczeniem lub niewydolnością komórek trzustki, odpowiedzialnych za produkcję i wydzielanie insuliny. Obecnie nie wynaleziono jeszcze żadnej skutecznej metody zapobiegania cukrzycy typu 1.

– Cukrzyca typu 2 zwana insulinoniezależną. W jej przypadku przyczyną podwyższonego poziomu glukozy we krwi jest oporność na działanie insuliny. Ten typ cukrzycy występuje często u ludzi starszych, na ogół otyłych i z nadciśnieniem tętniczym. Początkowo leczenie tej choroby opiera się na stosowaniu odpowiedniej diety, dostosowanej do możliwości chorego, wysiłku fizycznego oraz doustnych leków hipoglikemizujących (przeciwcukrzycowych). Często jednak z czasem, nieuniknione jest przejście na zastrzyki z insuliną.

Dane statystyczne wskazują, że aż 90% osób chorych cierpi na cukrzycę typu 2. Ponadto, zdecydowana większość spośród nich, to osoby z nadwagą i otyłością, co pozwala zauważyć, iż to właśnie dodatni bilans energetyczny, a w konsekwencji nadmierna masa ciała, stanowią podstawową przyczynę powstawania cukrzycy typu 2. Aby nie dopuścić do rozwoju choroby, należy pamiętać o prowadzeniu zdrowego stylu życia, na który składa się przede wszystkim zbilansowana i zrównoważona dieta oraz aktywność fizyczna dostosowana do potrzeb i możliwości organizmu. 

Tematy Światowego Dnia Cukrzycy

Każdego roku Światowy Dzień Cukrzycy koncentruje się na jednym temacie, który jest przedmiotem specjalnej uwagi. Tematy dotychczas poruszane dotyczyły m.in. cukrzycy i praw człowieka, cukrzycy i stylu życia oraz kosztów cukrzycy.

  • Rok 2021: Dostęp do opieki diabetologicznej (Access to Diabetes Care): JEŚLI NIE TERAZ, TO KIEDY?

Wspólnie z Kociewskim Centrum Zdrowia serdecznie zachęcamy do udziału w badaniu.