Przejdź do menu

Przejdź do ustawień dostepności

Przejdź do treści strony

Odbudujemy kościół w Kasparusie!

To wyraz wielkiej solidarności samorządowców z powiatu starogardzkiego oraz miasta Gdańska! W Skórczu podpisana została umowa pomiędzy ks. Dariuszem Ryłko a starostą Kazimierzem Chyłą i wicestarostą Patrykiem Gabrielem na odbudowę świątyni. Mowa o kwocie w wysokości ponad 650 tys. zł, z czego 300 tys. zł pochodzi z budżetu Powiatu, a pozostała kwota to dofinansowanie przekazane przez gminy z terenu naszego powiatu oraz miasto Gdańsk.

Starosta Kazimierz Chyła oraz wicestarosta Patryk Gabriel w imieniu władz Powiatu oraz samorządowców podpisali umowę na wsparcie odbudowy kościoła w Kasparusie.

– Kwota nie jest mała, bo nieco ponad 650 tysięcy złotych, co stanowi 18 procent kosztów odbudowy – wyjaśnia starosta Kazimierz Chyła. – Z tej kwoty 10 proc. finansuje Powiat Starogardzki, a 8 procent to zbiórka samorządów gminnych oraz miasta Gdańska. To ma swój wymiar materialny, ale dla mnie jeszcze ważniejsze jest to, że Rada Powiatu Starogardzkiego, a także samorządy dały wyraz szacunku dla wiary, tradycji i dziedzictwa kulturowego Kociewia. Czasem nieszczęścia budują coś nowego, wspaniałego i tak się właśnie stało. To poczucie wielkiej wspólnoty jest naprawdę budujące.

Władze Powiatu podziękowały również wszystkim samorządom, które wsparły przedsięwzięcie.

Władze Powiatu podziękowały samorządom, które wsparły odbudowę kościoła w Kasparusie.

Przypomnijmy. W nocy z 30 na 31 grudnia 2020 roku niemal całkowicie spłonął zabytkowy kościół św. Józefa w Kasparusie. Dla wielu pokoleń był wyjątkowym miejscem modlitwy, a także centrum spotkań różnych organizacji i grup modlitewnych.

– Prawdopodobną przyczyną były fajerwerki, które w tym czasie były wystrzeliwane niedaleko kościoła – wspomina ks. Dariusz Ryłko, administrator parafii w Kasparusie. – Kościół spłonął prawie doszczętnie, wyposażenie w całości, mury częściowo ocalały. W tej chwili najbliższa świątynia znajduje się w odległości 12 kilometrów od Kasparusa. Gdyby nie doszło do odbudowy naszego kościoła, to prawdopodobnie mieszkańcy zostaliby bez opieki duchowej. Jestem bardzo wdzięczny władzom Powiatu oraz wszystkim samorządowcom. To wyraz wielkiego wsparcia. Dziękuję.

W odbudowę kościoła przyłączył się również Gdańsk, który w przeszłości doświadczył podobnych tragedii. – Mamy wspomnienia w Gdańsku związane z utratą takiego miejsca, bo spłonął przecież kościół św. Katarzyny i wtedy też otrzymaliśmy ogrom wsparcia od różnych samorządów i instytucji – mówi Krystian Kłos, przewodniczący Komisji Strategii i Budżetu Rady Miasta Gdańska. – Pamiętając te doświadczenia i wiedząc, że warto być solidarnym, a Gdańsk to przecież miasto solidarności, pokazujemy, że jesteśmy solidarni, bo taki jest Gdańsk, tacy są gdańszczanie. Co cieszy, decyzja o wsparciu, zapadła jednogłośnie.

Czynnie w odbudowę kościoła włączyła się również Konfederacja Orderu św. Stanisława. Podczas podpisania umowy na wsparcie przekazany został także akt darowizny nowego ołtarza. – Inicjatorem tego przedsięwzięcia jest Tadeusz Włodarczyk, jeden z najstarszych stażem kawalerów w orderze św. Stanisława  – wyjaśnia Stefan Kukowski, wielki mistrz konfederacji. – Zaraz po pożarze byliśmy wstrząśnięci tym, co się stało. Krótko po tej tragedii pojechałem do Kasparusa, wykonałem cały serwis zdjęciowy, wymierzyłem ołtarz. Nowy znajdzie się dokładnie w tym samym miejscu. Obecnie trwają konsultacje z konserwatorem diecezjalnym i konserwatorem wojewódzkim.

Odbudowę kościoła wsparły już samorządy oraz instytucje, ale pomocy może udzielić również każdy z nas. – Każda złotówka stanowić będzie istotną cegiełkę i pozwoli zbliżyć nas wszystkich do zrealizowania tego niełatwego przedsięwzięcia choćby o mały kroczek – mówi ks. Dariusz Ryłko.

Wpłat można dokonywać na konto bankowe kościoła w Kasparusie: 24 8342 0009 0006 2141 2000 0003, więcej informacji o odbudowie znajduje się na stronie: https://kosciolkasparus.pl/