Przejdź do menu

Przejdź do ustawień dostepności

Przejdź do treści strony

O perspektywach budżetowych

1 i 2 grudnia 2022 roku starosta Kazimierz Chyła był gospodarzem wyjątkowego spotkania. Mowa o Konwencie Powiatów Województwa Pomorskiego, w którym wzięli również udział starostowie z województwa śląskiego.

Konwent Powiatów odbył się w Skórczu.

W posiedzeniu uczestniczył senator Ryszard Świlski, wojewoda Dariusz Drelich, wicemarszałkowie województwa pomorskiego – Wiesław Byczkowski oraz Józef Sarnowski. Obradom przewodniczył Mirosław Czapla, starosta malborski i zarazem przewodniczący konwentu.

W spotkaniu wziął udział m.in. senator Ryszard Świlski.

Tematyka spotkania obejmowała bieżące sprawy, które dotyczą powiatów. Sporą część dyskusji zajęły kwestie perspektyw budżetowych powiatów w 2023 roku, w tym informacja dotycząca mechanizmu ograniczenia cen energii elektrycznej dla samorządów i jednostek organizacyjnych. Rozmawiano także o edukacyjnych przedsięwzięciach strategicznych w ramach Funduszu Europejskiego 2021-2027 w kontekście udziału powiatów. Starostowie rozmawiali też o sytuacji szpitali powiatowych, która do łatwych nie należy. Zdradzimy również, że kuluarowe rozmowy zdominowała… piłka nożna. Nasi goście dzielili się swoimi spostrzeżeniami na temat środowego meczu Polski z Argentyną.

Przypomnijmy, że Konwent reprezentuje interesy członków Związku Powiatów Polskich w danym regionie, pełni rolę doradczą ZPP, opracowuje także własne stanowiska lub opinie, które kierowane są do zarządu Związku. Konwent tworzą starostowie i prezydenci miast na prawach powiatu (członkowie ZPP).