O molekułach w inny sposób

Na zaproszenie władz Powiatu Starogardzkiego, I Liceum Ogólnokształcącego, Młodzieżowej Rady Powiatu Starogardzkiego oraz Ogniska Pracy Pozaszkolnej z wykładem ukazującym chemię w zupełnie nietypowy sposób wystąpił Janusz Leon Wiśniewski.

Nasz gość z wykształcenia jest rybakiem dalekomorskim, magistrem fizyki, doktorem informatyki i doktorem habilitowanym chemii. Jest również pisarzem. Jego debiutancka powieść S@motność w Sieci stała się bestsellerem, została przetłumaczona na wiele języków, a także sfilmowana. Inne publikacje autora to m.in. „Zespoły napięć”, „Los powtórzony”, „10 x miłość”, „Molekuły emocji”, „Czy mężczyźni są światu potrzebni?”. Zanim jednak zdecydował się pisać Janusz Leon Wiśniewski z dużymi sukcesami rozwijał swoją karierę naukową, którą kontynuował i której, mimo pisarskich sukcesów, nigdy nie zarzucił. Z wyjątkową pracowitością potrafił łączyć obie dziedziny, w żadnej nie przestając się rozwijać i nie osiadając na laurach. W 1987 r. wyjechał do Frankfurtu nad Menem, gdzie pracował jako naukowiec. Niedawno, po ponad trzydziestu latach spędzonych na emigracji, przeprowadził się do Gdańska.

Janusz Leon Wiśniewski gościł w auli I LO z wykładem: „Czy miłość to tylko neuropeptyd, krótka historia molekuł emocji.” W spotkaniu wzięli udział uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego oraz II Liceum Ogólnokształcącego. Wykład Wiśniewskiego w sposób naukowy, ale też zabawny, wyjaśniał to, co dzieje się z nami, gdy targają nami różne emocje – od smutku, rozgoryczenia, poprzez euforię, zakochanie, zachwyt, a na miłości kończąc.
Dziękujemy za spotkanie.