O ekologii i nie tylko

Za nami Lokalne Forum Samorządowe, czyli wydarzenie, na którym spotkali się przedstawiciele biznesu, samorządu, organizacji pozarządowych oraz młodzieży. Dyskusja dotyczyła kilku istotnych tematów.

Wszyscy uczestnicy forum.

Hasłem przewodnim spotkania, które zorganizowała Fundacja Inicjowania Rozwoju UP FOUNDATION, były partnerstwa na rzecz zrównoważonych społeczności, a także wyzwania ekologiczno-społeczne powiatu starogardzkiego. W pierwszej części wydarzenia Aleksandra Wołodko z Fundacji opowiedziała m.in. o dobrych praktykach, a także ogłosiła start Funduszu Grantowego – Funduszu Inicjowania Rozwoju, w którym pula sięga 100 000 zł. Następnie Dominika Kotuła z Polpharmy opowiedziała uczestnikom spotkania o zasadach funkcjonowania klas dualnych. Odnawialne źródła energii w inwestycjach Powiatu Starogardzkiego były tematem prezentacji Szymona Machuta z Ekosun, który przedstawił założenia ekologicznych rozwiązań stosowanych w domach pomocy społecznej. O ekologicznych działaniach młodzieży mówił Maksym Domkowski i Antoni Rogowski, czyli zdobywcy Złotego Wilka podczas niedawnego finału olimpiady „Zwolnieni z teorii”. Opowiedzieli o swoim pomyśle stacji solarnej, a dokładniej mówiąc dwóch stacjach, które dzięki ich staraniom stanęły na ulicach miasta.

W bardzo ciekawą dyskusję – nie tylko o wyzwaniach ekologiczno-społecznych – zamienił się panel dyskusyjny, w którym wzięli udział: Patryk Gabriel – wicestarosta starogardzki, Andrzej Dziuban – członek Zarządu Polpharmy, Ewa Czeplina – prezeska LGD „Chata Kociewia” oraz Maciej Wesołowski, przewodniczący Młodzieżowej Rady Powiatu Starogardzkiego. Uczestnicy panelu, przedstawiając różne spojrzenia i argumenty, odpowiadali na czasem niełatwe pytania zadawane przez Ewę Machollę-Jacewicz.

Lokalne Forum Międzysektorowe zakończyło się podpisaniem deklaracji poprzez instytucje i organizacje biorące udział w debacie. Chodzi o dalsze prace na urealnieniem wypracowanej koncepcji.