Przejdź do menu

Przejdź do ustawień dostepności

Przejdź do treści strony

Nowoczesny blok operacyjny i poradnie

Kolejny ważny krok, który przybliży Powiat Starogardzki do zakończenia wielkiego projektu realizowanego w Kociewskim Centrum Zdrowia. Podpisane zostały dwie umowy: jedna dotyczy poradni specjalistycznych, druga zaś dostawy urządzeń medycznych na blok operacyjny.

Podpisane zostały dwie umowy: jedna dotyczy poradni specjalistycznych, druga zaś dostawy urządzeń medycznych na blok operacyjny.

Jednym z  partnerów jest firma Stella ze Starogardu Gd., która wykona przebudowę  pomieszczeń pod utworzenie 9 poradni specjalistycznych. Inwestycja ta odbędzie się w formule „zaprojektuj i wybuduj”, czyli od opracowania projektu budowlanego po uzyskanie pozwolenia na użytkowanie. Wartość umowy to blisko 1,3 mln zł. Dzięki temu pacjenci będą mogli w szpitalu korzystać z nowoczesnych poradni:  diabetologicznej, neurologicznej, rehabilitacyjnej, urologicznej, chirurgii onkologicznej, proktologicznej, preluksacyjnej, leczenia bólu oraz  ginekologicznej.  Zakończenie  tej inwestycji zostało zaplanowane na koniec 2021 roku.

Jednym z  partnerów jest firma Stella ze Starogardu Gd., która wykona przebudowę  pomieszczeń pod utworzenie 9 poradni specjalistycznych. 

– Planujemy do końca lipca przygotować niezbędną dokumentację oraz uzyskać pozwolenie na budowę. Z kolei prace budowlane potrwają do końca grudnia – przyznaje Andrzej Stella, właściciel firmy PH Stella.

Dostawa urządzeń

Zarząd Powiatu podpisał również umowę na dostawę i montaż sprzętów oraz urządzeń medycznych.

– Wyłoniliśmy już pierwszych dostawców wyposażenia bloku operacyjnego wraz z centralną sterylizatornią. Podpisaliśmy umowę na dostawę i montaż sprzętu i urządzeń medycznych anestezjologicznych. Dostawcą jest firma Biameditek z Białegostoku. Wartość umowy opiewa na ponad kwotę 1 mln zł – podkreśla starosta Kazimierz Chyła.

– Jest to konsekwencja naszych działań związanych z wielkim projektem modernizacji Kociewskiego Centrum Zdrowia. Sprzęt zostanie dostarczony i zamontowany w nowym budynku do końca września tego roku. Nowocześnie wyposażony blok operacyjny gwarantuje jeszcze większe bezpieczeństwo pacjentów – zauważa wicestarosta Patryk Gabriel.

Zarząd Powiatu podpisał również umowę na dostawę i montaż sprzętów oraz urządzeń medycznych.

Biameditek to firma, która od lat działa na rynku. – Współpracujemy z polskim szpitalami oraz placówkami medycznymi od 1984 roku – zauważa Marcin Beczak z firmy Biameditek. – Oferowany przez nas sprzęt stanowi wyposażenie oddziałów intensywnej terapii i anestezjologii, sal operacyjnych, oddziałów kardiologicznych, ratunkowych oraz laboratoriów. Do Kociewskiego Centrum Zdrowia w ramach podpisanej właśnie umowy dostarczymy na blok m.in. kardiomonitory, defibrylatory, aparat RTG z ramieniem C, aparaty do znieczulenia ogólnego czy urządzenia do ogrzewania pacjenta.

3 sale operacyjne

Blok operacyjny wraz z centralną sterylizatornią i zagospodarowaniem terenu zostanie oddany do użytku już we wrześniu.

– W budynku znajdować będą się 3 nowoczesne, w pełni wyposażone sale operacyjne oraz centralna sterylizatornia, która odpowiadać będzie za obieg materiałów, narzędzi, i sprzętu, które wymagają dezynfekcji i sterylizacji – mówi Maciej Manikowski, dyrektor ds. ekonomicznych w Kociewskim Centrum Zdrowia.  

To nie koniec dobrych wieści. W planach jest bowiem podpisanie kolejnych umów. – Dzięki kolejnym umowom, które podpiszemy już niebawem, na blok dostarczone zostaną sprzęt i urządzenia medyczne m.in. narzędzia chirurgiczne, wiertarki, tory laparoskopowe. Blok operacyjny będzie kompleksowo wyposażony – zapewnia Beata Gradowska, naczelnik Wydziału Polityki Gospodarczej i Funduszy Europejskich Starostwa Powiatowego.

Szpital, nowy blok operacyjny i diagnostyka obrazowa oraz nowoczesne poradnie specjalistyczne w jednym miejscu  – to jeden z atutów wielkiego projektu, bo zabezpiecza większą kompleksowość usług dla pacjentów w jednym budynku, w jednym miejscu, w jednym mieście powiatowym.