Przejdź do menu

Przejdź do ustawień dostepności

Przejdź do treści strony

Nowoczesne instalacje na budynkach

Od podpisania umowy do realizacji, czyli mówiąc krótko – dzieje się! Niedawno informowaliśmy o podpisaniu umowy na montaż instalacji fotowoltaicznych, a teraz możemy pokazać już pierwsze efekty. Warto podkreślić, że prace są na różnym  etapie.

We wrześniu podpisana została umowa z wykonawcą.

Przypomnijmy. Z końcem września podpisana została  umowa między władzami Powiatu reprezentowanymi przez Patryka Gabriela, wicestarostę starogardzkiego oraz Wioletę Strzemkowską-Konkolewską, członka Zarządu Powiatu a Piotrem Prażuchem, właścicielem firmy Intek-Tech Technika Instalacji. Przedsięwzięcie dotyczy montażu instalacji fotowoltaicznych na 10 obiektach należących do Powiatu Starogardzkiego. Są to budynki 8 szkół oraz Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie i Starostwa Powiatowego.

Bardzo chciałbym, aby w przyszłości nasze instytucje były samowystarczalne pod kątem energetycznym – podkreśla wicestarosta Patryk Gabriel. – Podpisanie umowy oraz realizacja tego projektu bardzo mocno nas  do tego przybliżają. Staramy się, aby takich rozwiązań w powiecie starogardzkim było jak najwięcej, a także zachęcamy  inne samorządy oraz instytucje do wzmożonych działań na rzecz klimatu.

Prace prowadzone są na dachu Kociewskiego Centrum Kształcenia Ustawicznego.
Część paneli została już rozmieszczona na budynku Technikum w Owidzu.

W Zespole Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Zawodowego w Bolesławowie instalacja znajduje się na gruncie.

Prace montażowe trwają obecnie na dachu Technikum w Owidzu, na budynku Kociewskiego Centrum Kształcenia Ustawicznego, a także na Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Czarnej Wodzie. W tych lokalizacjach rozmieszczona została część paneli. Z kolei w Zespole Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Zawodowego w Bolesławowie instalacja została już wykonana kompletnie i jest to jedyna w projekcie instalacja nie na dachu, a na gruncie. Wykonane zostało również ogrodzenie i obecnie trwają prace przyłączeniowe do sieci. W pozostałych lokalizacjach, czyli: Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy, I Liceum Ogólnokształcące, II Liceum Ogólnokształcące, Zespół Szkół Ekonomicznych, Starostwo Powiatowe oraz Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, trwają prace nad dokumentacją techniczną.

Jest to kolejna inwestycja Powiatu Starogardzkiego związana z ekologią.

Szacowany całkowity roczny uzysk energetyczny generowany w projekcie to prawie 320 000 kWh. Gdybyśmy mieli tę wartość sobie zobrazować, to taki uzysk wystarczyłby na 80 domów jednorodzinnych!

Kwestie ekologii są dla nas niezwykle ważne i od lat realizujemy inwestycje, które mają na celu poprawę naszego klimatu – przypomina starosta Kazimierz Chyła. – Wcześniej wykonaliśmy m.in. termomodernizację budynków, zamontowaliśmy pompy ciepła, czy też realizowaliśmy projekt wyspy energetycznej.

Z ramienia Powiatu Starogardzkiego inwestycję nadzoruje Karol Boniec z Wydziału Polityki Gospodarczej i Funduszy Europejskich oraz Beata Gradowska, naczelnik tego Wydziału. Całkowity koszt przedsięwzięcia to nieco ponad 2 mln zł. Inwestycja finansowana jest ze środków Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Zakończenie prac zaplanowano na 1 lutego 2022 roku.