Największa inwestycja w szpitalu powiatowym w regionie

Z wizytą w Starostwie Powiatowym w Starogardzie Gd. gościł Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego, który z bliska przyjrzał się inwestycjom realizowanym przy unijnym dofinansowaniu.

Delegacja zarządu powiatu oraz marszałek województwa w czasie wizyty na budowie

– Chcę przede wszystkim zobaczyć zadanie inwestycyjne prowadzone przez Powiat Starogardzki w Kociewskim Centrum Zdrowia – podkreśla marszałek Mieczysław Struk. – W obecnym czasie, kiedy zaczyna brakować już pieniędzy z racji mniejszych wpływów budżetowych i z troską się pochylamy nad każdą złotówką, to mimo tego Powiat Starogardzki z powodzeniem realizuje największy projekt dotyczący szpitali powiatowych w naszym województwie. Władze Powiatu w sposób zdecydowany podjęły się realizacji ogromnego przedsięwzięcia, jednak nam bardzo zależy na tym, by wzmocnieniem finansowym, którym jako Zarząd Województwa dysponowaliśmy, pomóc niektórym szpitalom mającym ambicje stworzenia kompleksowej opieki zdrowotnej świadczonej na najwyższym poziomie.

Warto przy okazji przypomnieć, że to właśnie władze województwa jako pierwsze podjęły decyzję o wsparciu szpitali powiatowych w walce z COVID-19 i uruchomiły pulę pieniędzy w wysokości 21,5 mln zł na zakup środków ochrony indywidualnej.

– Pan marszałek był pierwszy, jeśli chodzi o konkretną pomoc i konkretną kwotę w dobie pandemii i walki z koronawirusem – przyznaje starosta Kazimierz Chyła. – Cieszę się z tej wizyty, bowiem możemy pokazać to, co udało nam się zrobić dzięki wsparciu Zarządu Województwa Pomorskiego i osobistemu zaangażowaniu pana marszałka. Zauważyłem, że marszałek Struk jest zadowolony z naszych działań, zwłaszcza z tych na polu edukacji. Nie ukrywamy również, że z kolei inwestycja w szpitalu, to inwestycja na pokolenia.

Marszałek przyjrzał się nie tylko pracom na placu budowy nowoczesnego bloku operacyjnego, ale również zobaczył jak wygląda inwestycja już zakończona. Mowa o modernizacji Kociewskiego Centrum Kształcenia Ustawicznego, gdzie zajęcia praktyczne odbywają się dla uczniów trzech szkół: Technikum w Owidzu, Zespołu Szkół Ekonomicznych oraz Zespołu Szkół Zawodowych.

– Śmiało można powiedzieć, że są to warsztaty XXI wieku odpowiadające zmianom na rynku pracy – skwitował marszałek Struk.

Nie będzie wielką tajemnicą, jeśli poinformujemy, że Zarząd Województwa od początku wspiera inwestycję w Kociewskim Centrum Zdrowia. – Marszałek Struk jest z nami od początku tego projektu, praktycznie już od fazy pomysłu – zauważa wicestarosta Patryk Gabriel. – Był wielkim orędownikiem modernizacji starogardzkiego szpitala. Prace są poważnie zaawansowane, do czerwca przyszłego roku powinien być gotowy nowoczesny blok operacyjny wraz z centralną sterylizatornią, zakończyła się modernizacja dwóch z pięciu szpitalnych oddziałów. Nic nie wskazuje na to, żebyśmy musieli przekraczać zakładane wcześniej terminy zakończenia największego projektu w historii nie tylko szpitala, ale i Powiatu.

Dla przypomnienia dodamy, że inwestycja w szpitalu to przedsięwzięcie warte ponad 60 mln zł. Na dwa centra edukacyjne (oprócz KCKU zmodernizowane i przebudowane zostały trzy obiekty w Zespole Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Praktycznego) Powiat wydał ponad 21 mln zł.