Przejdź do menu

Przejdź do ustawień dostepności

Przejdź do treści strony

Najlepiej gotują Szparagi!

Ten tajemniczy tytuł już za moment rozszyfrujemy. Najpierw jednak wyjaśnimy, że aż 11 drużyn spróbowało swoich sił w konkursie kulinarnym Top Kucharz w Kaliskach. Na czym polegały zmagania, co oceniało jury, dlaczego refleks jest ważny, jakie towarzystwo najbardziej lubi makaron, co najlepiej zapakować w tortillę, jakie są tajniki najsmaczniejszej pizzy – to tylko część pytań, na które poznaliśmy odpowiedzi.

Konkurencja zręcznościowa z udziałem drużyny Szparagów.

Już po raz szósty w Kaliskach zorganizowano konkurs pod hasłem „Top Kucharz”. Pomysłodawcą tej smakowitej rywalizacji jest Środowiskowy Dom Samopomocy w Kaliskach, a organizatorem Stowarzyszenie Inicjatyw Lokalnych w Gminie Kaliska.

 • Impreza kulinarna „Top Kucharz ” ma na celu integrację dorosłych osób niepełnosprawnych uczęszczających do różnych ośrodków wsparcia z terenu powiatu starogardzkiego, uczniów ze szkoły podstawowej w Kaliskach i środowiska lokalnego, ale też uwrażliwianie na potrzeby osób niepełnosprawnych oraz ich aktywizację – wyjaśnia Iwona Ciemińska ze stowarzyszenia. – Wydarzenie przeznaczone jest dla osób niepełnosprawnych ze Środowiskowych Domów Samopomocy, Warsztatów Terapii Zajęciowej oraz Domu Pomocy Społecznej z powiatu starogardzkiego i kościerskiego (ŚDS Konarzyny), a także zaproszonej młodzieży z ZSP w Kaliskach. W zmaganiach bierze udział jedenaście 3-osobowych drużyn.

Swoich sił w kulinarnym konkursie spróbowały więc następujące drużyny:

 • Radosne Kuchciki
 • Babeczki z Lalków
 • Skarszewiano Siciliano
 • Kasztanki
 • Kociewianki
 • Gesslerowie
 • Szparagi
 • Uśmiechnięte Głodomory
 • Pozytywni Kucharze
 • Młode Grzybki
 • Kuchciki

Podczas zmagań rozegrane zostały następujące konkurencje:

– prezentacja gotowej potrawy przywiezionej przez każdą z zaproszonych drużyn. Składnikiem, z którego miały powstać dania, był… makaron. Uczestnicy wyczarowali tyle różnorodnych sałatek, że niejedna gospodyni byłaby zaskoczona!

– przygotowanie potrawy z podanych przez organizatora składników- jest to konkurencja owiana tajemnicą do samego końca, uczestnicy dopiero podczas imprezy dowiadują się, co będą przygotowywać

– konkurencja ruchowa/ zręcznościowa

-„Pizza na wynos” – w tej konkurencji uczestnicy robili własną pizzę oraz stworzyli jej reklamę,

– quiz kulinarny

Nad przebiegiem wszystkich konkurencji czuwało jury.

Jury miało bardzo trudne zadanie.

Trzeba powiedzieć, że impreza – kolejny raz zresztą – stała na bardzo wysokim poziomie. Nie brakowało radości, uśmiechu, ale też skupienia, dbałości o szczegóły i ogromnego zaangażowania. O oprawę muzyczną, a także gorący doping zadbali mieszkańcy Środowiskowego Domu Samopomocy w Kaliskach – Radośni.

Top Kucharz został zorganizowany ze środków Starostwa Powiatowego. Jednym z gości konkursu była Wioleta Strzemkowska-Konkolewska, członek Zarządu Powiatu, a w jury zasiadał Wiesław Warchoł z Wydziału Polityki Społecznej, Kultury, Sportu i Promocji Regionu. Warto podkreślić, że każda z drużyn miała wspaniałe fartuszki oraz nakrycia głowy, o co zadbali organizatorzy. Na koniec wszyscy otrzymali pamiątkowe, ale też własnoręcznie wykonane przez ŚDS w Kaliskach kubki. Naprawdę gratulujemy tak przygotowanej imprezy. Brawo!

Wracając jednak do meritum i wyjaśnienia tytułu artykułu. Szparagi, czyli drużyna z Warsztatów Terapii Zajęciowej ze Skarszew, okazała się najlepsza i została okrzyknięta TOP KUCHARZAMI! Kolejne miejsca zdobyli: Gesslerowie, Skarszewiano Siciliano, Babeczki z Lalków, Pozytywni Kucharze, Radosne Kuchciki, Kuchciki, Uśmiechnięte Głodomory, Kociewianki, Kasztanki, Młode Grzybki. Wszystkim serdecznie dziękujemy! Przy Was nikt nie będzie głodny 🙂

Tekst i fot.: Ewa Macholla-Jacewicz