Przejdź do menu

Przejdź do ustawień dostepności

Przejdź do treści strony

Myślę EKOlogicznie – wyniki konkursu

5 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Ochrony Środowiska. Święto to ustanowiono w 1972 roku na Konferencji Sztokholmskiej przez Zgromadzenia Ogólne Narodów Zjednoczonych.  Hasłem przewodnim tegorocznej edycji jest „Nasza Ziemia. Nasza przyszłość. Jesteśmy Re:Generacją (#GenerationRestoration)”. Celem Światowego Dnia Ochrony Środowiska jest edukacja ekologiczna oraz promowanie działań związanych z ochroną środowiska, w tym ekologicznego stylu życia.

Tego dnia warto się zastanowić, czy nasze codzienne nawyki są przyjazne środowisku lub co możemy zrobić, żeby je chronić. Należy pamiętać, że zanieczyszczone środowisko przekłada się na jakość naszego życia.” Więcej informacji można uzyskać tutaj: https://www.gov.pl/web/gdos/swiatowy-dzien-ochrony-srodowiska-2024

Z okazji Światowego Dnia Ochrony Środowiska rozstrzygnięty został Powiatowy Konkurs „Myślę EKOlogicznie”. W konkursie wzięło udział 304 uczniów (180 w kategorii I, 101 w kategorii II, 23 w kategorii III).


Komisja Konkursowa nie miała łatwego zadania.

Protokół z posiedzenia Komisji Konkursowej – kategoria I

W wyznaczonym terminie do konkursu zgłosiło się 180 uczniów klas I-IV z 17 szkół podstawowych. 1 praca wpłynęła po upływie terminu, Komisja Konkursowa zdecydowała się jej nie uwzględnić. Spośród zgłoszonych prac kryteriów określonych regulaminem konkursu nie spełniło 6 prac (przesłanką nie było wpłynięcie prac po terminie). Komisja Konkursowa spośród zgłoszonych prac miała za zadanie wyłonić zwycięskie prace (miejsca I-III oraz wyróżnienia). Podczas oceny prac, wzięto pod uwagę kreatywność uczestników, estetykę pracy, sposób jej wykonania oraz treść przedstawionej ilustracji.

MiejsceAutor PracyOpiekun PracySzkoła
Miejsce ILena JastrzębskaSandra VőlknerSP im. Ks. J. Twardowskiego w Starogardzie Gdańskim
Miejsce IIMarta DraszanowskaMonika TomanaPSP Borzechowo
Miejsce IIIEmilia GzellaBeata KolbuszPSP nr 3 Starogard Gdański
Wyróżnienie1) Maja GumińskaMalwina SikoraPSP Kaliska
2) Kazimierz SikoraDorota Zakościelna-JekiełekPSP Kaliska
I miejsce – Lena Jastrzębska

II miejsce – Marta Draszanowska

III miejsce – Emilia Gzella

Protokół z posiedzenia Komisji Konkursowej – kategoria II

W wyznaczonym terminie do konkursu zgłosiło się 101 uczniów klas V-VIII z 12 szkół podstawowych. 2 prace wpłynęły po upływie terminu, Komisja Konkursowa zdecydowała się
ich nie uwzględnić. Spośród zgłoszonych prac kryteriów określonych regulaminem konkursu
nie spełniło 6 prac. Komisja Konkursowa spośród zgłoszonych prac miała za zadanie wyłonić zwycięskie prace (miejsca I-III oraz wyróżnienia). Podczas oceny pracy, wzięto pod uwagę: kreatywność uczestników, estetykę pracy, sposób przedstawienia treści komiksu, a także przypuszczalny czas poświęcony na przygotowanie pracy.

MiejsceAutor PracyOpiekun PracySzkoła
Miejsce IAmelia DamKrzysztof StrzelczykPSP nr 1 Starogard Gd.
Miejsce IIMaria MarcinczykMalwina SikoraPSP Kaliska
Miejsce IIINatalia KostrzewaJoanna MarcinczykZKiW Pinczyn
Wyróżnienie1) Paweł KowalczykMalwina SikoraPSP Kaliska
I miejsce – Amelia Dam
II miejsce – Maria Marcinczyk

III miejsce – Natalia Kostrzewa

wyróżnienie – Paweł Kowalczyk

Protokół z posiedzenia Komisji Konkursowej – kategoria III

W wyznaczonym terminie do konkursu zgłosiło się 23 uczniów z 3 szkół ponadpodstawowych. Komisja Konkursowa spośród zgłoszonych prac miała za zadanie wyłonić zwycięskie prace (miejsca I-III oraz wyróżnienia według uznania). Podczas oceny prac, wzięto pod uwagę kreatywność uczestników, treść pracy, zastosowanie zasad poprawnej pisowni oraz przypuszczalny czas poświęcony na przygotowanie pracy. 

MiejsceAutor/autorzy PracyOpiekun PracySzkoła
Miejsce I1) Amelia Borchard 2) Nadia SielskaMagda KalkowskaZespół Szkół Ponadpodstawowych
w Czarnej Wodzie
Miejsce II1) Amelia Stępniak 2) Julia LaskowskaAngelika PałkowskaII LO w Starogardzie Gdańskim
Miejsce III1) Małgorzata Przytarska 2) Wiktoria TrepkowskaAngelika PałkowskaII LO w Starogardzie Gdańskim

Tytuły scenariuszy nagrodzonych akcji ekologicznych (kategoria III):

1 miejsce EkoDbanie – Pszczelny Piknik

2 miejsce Piknik ekologicznych „Czyste powietrze czy chodzenie w nowym swetrze?”

3 miejsce „Młodzi dla czystego powietrza” – Festyn ekologiczny

Wszystkie prace oceniała Komisja Konkursowa w składzie:

Przewodniczący: Hanna Cejrowska – Starszy Inspektor w Wydziale Ochrony Środowiska i Rolnictwa, Ewa Macholla-Jacewicz – Rzecznik Prasowy, Grażyna Klasa – Starszy Inspektor w Wydziale Ochrony Środowiska i Rolnictwa, Malwina Rogaczewska – Podinspektor w Wydziale Ochrony Środowiska i Rolnictwa, Katarzyna Pietrasiak – Pomoc administracyjna w Wydziale Ochrony Środowiska i Rolnictwa.

Wszystkim serdecznie gratulujemy. O terminie rozdania nagród opiekunowie nagrodzonych prac zostaną powiadomieni telefonicznie.