Przejdź do menu

Przejdź do ustawień dostepności

Przejdź do treści strony

Młodzi radni mają nowych przyjaciół

Wypada napisać „nowych”, a tak naprawdę chodzi o osoby, które od dawna wspierają działalność Młodzieżowej Rady Powiatu Starogardzkiego i mocno jej kibicują. Pisząc bardziej dobitnie – powiększyło się grono osób, które mogą się pochwalić tytułem „Przyjaciel MRPS”.

Od lewej: Ewa Czeplina, Wioleta Strzemkowska Konkolewska, Kazimierz Chyła, Joanna Armatowska

Młodzieżowa Rada Powiatu Starogardzkiego zakończyła i podsumowała kadencję 2020/2021. Na specjalnie zorganizowanej uroczystości była okazja do podziękowań, wzruszeń, wielu serdecznych słów, a przede wszystkim do pokazania ile ciekawych inicjatyw przygotowali młodzi radni.

Raport z konsultacji

Przewodniczący Rady Filip Jędrysiak, wraz z przewodniczącymi pięciu komisji MRPS, zaprezentował wszystkie działania i projekty, które udało się z sukcesem zrealizować. Trzeba pamiętać, że młodzież nie miała łatwego zadania – bo pandemia, bo brak osobistych kontaktów, bo nauczanie zdalne… A jednak! Mnogość i różnorodność działań sprawiła, że momentami można było mieć wrażenie, że żaden wirus nie jest w stanie stanąć młodym radnym na drodze. W efekcie MRPS zrealizowała aż 40 przedsięwzięć, wśród których wymienić należy m.in. projekt ŚwiadoMY POWIAT #MłodziWiedzą oraz konsultacje społeczne, z których oficjalny raport poznamy już niedługo.

Przewodniczący Filip Jędrysiak zaprezentował raport z konsultacji społecznych.

Młodzież podziękowała za wsparcie dyrektorom wszystkich szkół, ale także samorządom i instytucjom, które pomagają w działaniach.

Owacja na stojąco

Podziękowania trafiły również do dwóch osób, które mocno wspierają MRPS na miejscu, czyli w Ognisku Pracy Pozaszkolnej – do dyrektora tej placówki Grzegorza Ollera oraz opiekuna MRPS Krzysztofa Strzelińskiego, który dla młodych ludzi jest wsparciem, mentorem, autorytetem. Przewodniczący Filip Jędrysiak nazwał nawet pana Krzysztofa swoim przyjacielem, a praca opiekuna MRPS została nagrodzona owacją na stojąco.

– To, co robi nasza młodzież, naprawdę wzbudza nasz szacunek – zauważył wicestarosta Patryk Gabriel, który z ramienia władz Powiatu najbliżej współpracuje z MRPS. – Podczas niełatwego czasu pandemii nasza młodzież poradziła sobie świetnie. Jestem pod wrażeniem wielu działań, począwszy od tematyki poruszanych zagadnień, jak choćby konsultacje społeczne, czy kwestie wandalizmu, zajęć pozalekcyjnych, doradztwa zawodowego, samorządu, a na świetnych grafikach wyróżniających MRPS skończywszy. Świetna robota. Zwieńczeniem działań jest konkurs Powiatowizji, który z kolei jest częścią większego projektu pod hasłem ŚwiadoMY POWIAT. Projekt ten składał się z kilkunastu działań, które były oparte o analizę potrzeb młodzieży w powiecie starogardzkim. Młodzież badała to, co jest dla niej ważne i później informowała nas, jako władze Powiatu, co z perspektywy młodzieży jest istotne.

Słów uznania nie kryli również dyrektorzy szkół prowadzonych przez Powiat. Warto tu wspomnieć, że  Młodzieżowa Rada Powiatu Starogardzkiego zaistniała 24 listopada 2008 r. Radni wybierani są spośród uczniów szkół ponadpodstawowych. W tym roku przygodę z MRPS zakończyło sześciu radnych, którzy aktywnie działając, dołożyli niejedną cegiełkę do zmiany rzeczywistości. Bardzo za to dziękujemy.

Przyjaciele MRPS

Ważnym elementem uroczystości było wręczenie tytułów „Przyjaciel MRPS”. Do tego grona dołączyli:

  • Kazimierz Chyła, starosta starogardzki
  • Wioleta Strzemkowska-Konkolewska, członek Zarządu Powiatu
  • Ewa Czeplina, prezes Lokalnej Grupy Działania „Chata Kociewia”
  • Joanna Armatowska, nauczyciel z Ogniska Pracy Pozaszkolnej
  • Jestem bardzo dumny z naszej młodzieży – nie krył zaskoczenia starosta Kazimierz Chyła. – To, co robicie, jest naprawdę wspaniałe.
  • Każda Rada wniosła wiele wspaniałych projektów i pomysłów – podkreśliła Wioleta Strzemkowska-Konkolewska. – Ta kadencja była wyjątkowa, mimo okresu pandemicznego była bowiem bardzo bogata w kreatywne przedsięwzięcia.

Serdecznie gratulujemy!

Więcej na temat działalności MRPS można znaleźć tutaj: https://www.facebook.com/mrps.stg

Tekst i fot.: Ewa Macholla-Jacewicz