Przejdź do menu
Przejdź do ustawień dostepności
Przejdź do treści strony
List intencyjny podpisany
Samorządowcy oraz przedsiębiorcy zdecydowali się podpisać list intencyjny w sprawie utworzenia klastra energetycznego pod nazwą EKO KOCIEWIE. Tym samym data 31 sierpnia 2021 roku przechodzi do historii.
Czym tak właściwie jest klaster energetyczny i o co chodzi w tym przedsięwzięciu? Celem jego utworzenia jest nawiązanie współpracy podmiotów, które chcą stworzyć odpowiednie warunki wytwarzania, dystrybucji i obrotu energii rozproszonej. Miałoby się to odbywać w oparciu o rozwój odnawialnych źródeł energii elektrycznej, cieplnej i gazowej. – Od samego początku musimy się solidnie przygotować do tego klastra – zauważyła na spotkaniu Barbara Stanuch, prezes Starogardzkiego Klubu Biznesu Związek Pracodawców, a zarazem inicjatorka tej inicjatywy. – Dziś podpisujemy list intencyjny w sprawie utworzenia klastra, ale docelowo chcemy podpisać umowę. Musimy mieć świadomość, że w Polsce są klastry, które powstały, ale nie działają. My chcemy stworzyć taki, który będzie prężny, aktywny i który będzie realizował założone cele.
W spotkaniu uczestniczył Jan Barcewicz, pełniący funkcję doradczą w sprawach m.in. tworzenia podmiotów realizujących szeroko pojęte inicjatywy proekologiczne, który przedstawił zarys funkcjonowania klastra, jego mocne, ale też i słabe strony. Wyjaśnił podstawy i aspekty prawne działalności klastra, a także przyszłościowy regulamin działalności.
- Wychodzimy naprzeciw inicjatywie zgłoszonej przez panią prezes Barbarę Stanuch, a także mając na uwadze stałe dążenie mieszkańców powiatu dla rozwoju inicjatyw związanych z równomiernym rozwojem regionu, zwłaszcza w duchu poszanowania środowiska naturalnego, postanowiliśmy podjąć działania, które zmierzają do powołania klastra energetycznego – wyjaśnia wicestarosta Patryk Gabriel. – Jako Powiat Starogardzki bierzemy na siebie odpowiedzialność bycia liderem tego przedsięwzięcia. Lista partnerów jest wciąż otwarta.
Od strony merytorycznej działaniem klastra ma się zajmować Wydział Polityki Gospodarczej i Funduszy Europejskich Starostwa Powiatowego na czele z Beatą Gradowską. Koordynatorem projektu została Monika Wontka.
Wolę utworzenia klastra EKO KOCIEWIE na chwilę obecną wyraziły samorządy: Powiat Starogardzki, Gmina Miejska Starogard Gdański, Gmina Wiejska Starogard Gdański, Gmina Miejska Skórcz oraz Gmina Bobowo, a także przedsiębiorcy: Mariusz Szwarc, PHU Broker sp. z o.o., Tomasz Pastwa, firma Sputnik, Zenon Sobiecki, firma Graso, Roman Chajewski, firma Eurobud Chajewscy oraz Barbara Stanuch, prezes Starogardzkiego Klubu Biznesu Związek Pracodawców.
Warto wiedzieć, że klaster zostanie zawiązany w oparciu o przepisy ustawy Prawo energetyczne oraz ustawy OZE i jest on rozumiany jako cywilnoprawne porozumienie, w skład którego wchodzić będą mogły osoby fizyczne, osoby prawne, jednostki naukowe, instytuty badawcze i jednostki samorządu terytorialnego.
Klaster przyjmuje nazwę EKO KOCIEWIE i obejmuje swoim zasięgiem powiat starogardzki. Jego siedzibą miałoby być Starostwo Powiatowe w Starogardzie Gd. Kolejnym krokiem ma być podpisanie umowy o współpracy w ramach klastra EKO KOCIEWIE. Planuje się, że ma to nastąpić do końca listopada br.