Przejdź do menu

Przejdź do ustawień dostepności

Przejdź do treści strony

Kto otrzymał „Kociewskiego Gryfa” za 2018 rok?

Co roku Starosta Starogardzki wręcza swoją nagrodę „Kociewski Gryf”. Kto został laureatem za 2018 rok w dziedzinie kultury, sportu i gospodarki?

Reprezentacja zarządu powiatu i osoby nagrodzone stojące na scenie, jedna osoba mówi przez mikrofon

Doroczne nagrody wręczane są podczas uroczystej gali, która w tym roku odbyła się w Sali Słodowej hotelu Ren. Gwiazdą wieczoru był zespół 5/6, czyli grupa wokalistów związana ze sceną Akademii Muzycznej w Gdańsku. 

Tegoroczna koncepcja rozdania nagród Starosty Powiatu Starogardzkiego uległa pewnym zmianom.

– Galę przygotowaliśmy w konwencji okrągłostołowej, aby w ten sposób nawiązać do wyjątkowych rocznic, które świętujemy w tym roku, czyli 15-lecie przystąpienie Polski do Unii Europejskiej, 20-lecie w NATO, 30-lecie okrągłego stołu i dlatego też na najbliższej sesji Rady Powiatu Starogardzkiego rok 2019 chcemy ogłosić Rokiem Wolności – podkreśla starosta Kazimierz Chyła. – Niezależnie od różnic, niezależnie od tego, kto należy do jakiej organizacji, czy partii, ważne jest to byśmy razem pracowali dla dobra Kociewia.

W pierwszej kolejności licznie zgromadzona publiczność poznała laureatów w kategorii Sportowiec, Trener i Impreza Sportowa 2018 roku. Najlepszego sportowca, trenera i imprezę sportową w powiecie starogardzkim wybrała kapituła, do pracy w której zostali zaproszeni przedstawiciele samorządów lokalnych, mediów oraz działacze sportowi. Ubiegły rok obfitował w liczne sukcesy sportowców reprezentujących nasz powiat na arenach krajowych i zagranicznych, zważywszy na fakt, że dobrych wyników indywidualnych, jak i zespołowych nie brakowało, wybór kapituły nie był łatwy. Najlepszego sportowca wybrano spośród 50 zawodniczek i zawodników.

– Bardzo się cieszę, że od 20 lat starosta starogardzki nagradza Kociewiaków za to, że tym ludziom się chce działać na rzecz innych – przyznaje Ryszard Świlski, wicemarszałek województwa pomorskiego. – To wielki szacunek i podziękowanie. Życzę, aby ludzie, którzy tak prężnie działają w sporcie, kulturze nadal mieli ten animusz i chęć działania.

Decyzją kapituły X MIEJSCE: Marta Jeszka – zawodniczka Klubu LLKS Ziemi Kociewskiej w Skórczu. Marta w ubiegłym roku wywalczyła I miejsce podczas Halowych Ogólnopolskich Czwartków Lekkoatletycznych w Skórczu wzwyż w kat. dzieci oraz IV miejsce w Ogólnopolskich Czwartkach Lekkoatletycznych na otwartym stadionie – zawody odbyły się w Łodzi. Jest również posiadaczką najlepszych wyników w skoku wzwyż dziewcząt w swojej kat. wiekowej. Trenerem Marty jest Wojciech Światczyński. 

IX MIEJSCE: Tomasz Przewoźny – zapaśnik stylu wolnego w Klubie Olimpik Lubichowo w 2018 roku, wywalczył I miejsce w Mistrzostwach Polski szkół podstawowych i gimnazjalnych.  I miejsce w otwartych Mistrzostwach Miasta Koronowo w kat. młodzików, II miejsce w Pucharze Warmii i Mazur. Trenerem Tomasza jest Seweryn Murawski.

VIII MIEJSCE: Jakub Gaweł – jedyny przedstawiciel gier zespołowych w najlepszej dziesiątce sportów. Jakub jest zawodnikiem sekcji piłki siatkowej w Starogardzkim Klubie Sportowym. W ubiegłym roku został powołany do szerokiej Kadry Polski U 17. Jest jednym z najlepszych zawodników w woj. pomorskim rocznika 2003. W sezonie rozgrywkowym 2017/2018 wraz z drużyną młodzików SKS Starogard wywalczył II miejsce w lidze woj. pomorskiego i awansował do rozgrywek centralnych. Z kadrą woj. pomorskiego rocznika 2003 brał również udział w Turnieju Nadziei Olimpijskich w Spale. Jego trenerem klubowym jest Krzysztof Niedziela.

VII MIEJSCE: Wojciech Tebecio – tenisista stołowy, który w 2018 roku wywalczył V miejsce w Mistrzostwach Świata Weteranów w Las Vegas, IX miejsce w deblu wraz z Piotrem Szurgotem na tych samych zawodach oraz III miejsce również w deblu w Mistrzostwach Polski Weteranów. Pan Wojciech na co dzień jest nauczycielem wychowania fizycznego w Zespole Szkół Zawodowych w Starogardzie Gdańskim.  

VI MIEJSCE: Monika Dubiela – lekkoatletka w Klubie LLKS Ziemi Kociewskiej w Skórczu. W ubiegłym roku wywalczyła VII miejsce w Mistrzostwach Polski Juniorek w Biegach Przełajowych, VII miejsce w Mistrzostwach Polski w biegu na 3000 m, VIII miejsce w biegu na 1500 m w Mistrzostwach Polski Juniorek. Monika jest członkinią Kadry Narodowej Juniorek w biegach średnich i długich. Trenerką jest Pani Grażyna Czapiewska.   

V MIEJSCE: Anna Knobel – przedstawicielka kickboxingu w Klubie Beniaminek 03 Starogard. Jej ubiegłoroczne osiągnięcia to: II miejsce w Mistrzostwach Polski Seniorów w formule Light- Conact, III miejsce w Pucharze Świata seniorów Light- Contact w Budapeszcie. Była również uczestniczką Mistrzostw Europy Seniorek w Maribor gdzie dotarła do ćwierćfinału. Trenerem klubowym Pani Anny jest Tomasz Janowicz.

IV MIEJSCE: Mateusz Niemczyk – reprezentujący Kociewski Klub Biegacza w 2018 roku wywalczył IV miejsce w Przełajowych Mistrzostwach Polski Seniorów w Żaganiu, I miejsce w grand prix Gdyni, I miejsce w zimowych grand prix w Sztumie. Jest również laureatem plebiscytu „Dziennika Bałtyckiego” na najlepszego sportowca Wybrzeża. Trenerem Mateusza jest Dariusz Klein.

III MIEJSCE: Rafał Niguyen  – kolejny przedstawiciel kickboxingu, klubu sportowego beniaminek 03 Starogard. W ubiegłym roku pan Rafał został mistrzem Polski seniorów w full-contakcie, mistrzem Polski młodzieżowców w full-contakcie, zajął II miejsce w Pucharze Świata w full-contakcie, uczestniczył w mistrzostwach Europy, gdzie dotarł do ćwierćfinału. Jest członkiem kadry narodowej młodzieżowców w formule full-contact. Trenerem jest  Tomasz Janowicz.

II MIEJSCE: Karolina Urban – zawodniczka klubu UKS Ósemka Starogard. Jedna z najzdolniejszych pływaczek w kategorii juniorów w województwie pomorskim. ubiegły rok był bardzo udany dla Karoliny. Jej najwartościowsze osiągnięcia to: I miejsce podczas Zimowych Mistrzostw Polski Juniorów na 200 m motylkiem oraz IV miejsce na 100 m motylkiem, II miejsce podczas Letnich Mistrzostw Polski Juniorów na 200 m motylkiem i III miejsce na 100 m motylkiem, V miejsce podczas Mistrzostw Polski Seniorów i Młodzieżowców na 200 m motylkiem, III miejsce podczas letnich Mistrzostw Polski Juniorów na 400 m stylem dowolnym, I miejsce podczas Arena Grand Prix Polski w Warszawie 100 m motylkiem i I miejsce na 200 m motylkiem, I miejsce międzynarodowe Mistrzostwa Gdańska na 200 m stylem dowolnym i 200 m stylem grzbietowym, I miejsce  podczas Arena Grand Prix – Puchar Polski w Łodzi- 100 m stylem motylkowym.

I MIEJSCE i tytuł najlepszego sportowca, a właściwie sportsmenki 2018 roku zdobywa Magdalena Lenz – zawodniczka Klubu Tri Starogard, bardzo modnej ostatnio dyscypliny sportowej, jaką jest Triathlon. Pani Magda w 2018 osiągnęła bardzo dobre wyniki na zawodach rangi międzynarodowej i krajowej. Było to VII miejsce w Mistrzostwach Świata Ironman w RPA, II miejsce w Mistrzostwach Polski Ironman na dystansie średnim w Gdyni, II miejsce Open Triathlon Energy Gniewino, II miejsce Open Enea Triathlon Bydgoszcz, III miejsce Open Susz Triatlon.

Trenerów wybierano spośród 24 kandydatów reprezentujących 13 dyscyplin sportowych.

Decyzją Kapituły V MIEJSCE: Wojciech Światczyński – Trener LA w LLKS Ziemi Kociewskiej Skórcz. Wychowawca wielu medalistów młodzieżowych Mistrzostw Polski w skoku wzwyż i wielobojach lekkoatletycznych. Jego wychowanką jest m.in. Marta Jaszka, 10. na liście najlepszych zawodników powiatu starogardzkiego za 2018 rok.

IV MIEJSCE: Dariusz Klein – trener LA w Kociewskim Klubie Biegacza. W przeszłości znakomity biegacz. Swoje doświadczenie przekazuje z powodzeniem młodym adeptom biegów przełajowych. Jego podopieczny Mateusz Niemczyk to jeden z najbardziej obiecujących zawodników w województwie pomorskim. W ubiegłym roku zajął IV miejsce w przełajowych mistrzostwach Polski seniorów w Żaganiu.

III MIEJSCE: Krzysztof Niedziela – trener piłki siatkowej w Starogardzkim Klubie Sportowym. W ubiegłym roku prowadzony przez niego zespół młodzików wywalczył wicemistrzostwo województwa pomorskiego i awansował do rozgrywek centralnych, będąc o krok od awansu do półfinałów mistrzostw Polski. Czterech jego wychowanków rocznika 2003, a Jakub Gaweł został powołany do kadry narodowej U-17.

II MIEJSCE Tomasz Janowicz – trener kickboxingu w klubie Beniaminek 03 Starogard Gdański. Pan Tomasz jest również Trenerem kadry narodowej juniorów. Jego podopieczni co roku zdobywają wiele medali na zawodach różnego szczebla z mistrzostwami świata, Europy i Polski włącznie. Jego zawodnik Rafał Nguyen w 2018 roku wywalczył II miejsce w Pucharze Świata w formule full – contact oraz mistrzostwo Polski seniorów.

I MIEJSCE i tytuł Najlepszego Trenera w Powiecie Starogardzkim w 2018 roku zdobył Krzysztof Korczak – trener pływania w UKS Ósemka Starogard. Ubiegły rok był jednym z bardziej udanych dla klubu i wychowanków Pana Krzysztofa. Jego podopieczna Karolina Urban nie miała sobie równych w swojej kategorii wiekowej w Polsce, a swój nieprzeciętny talent potwierdziła podczas mistrzostw Polski juniorów, zdobywając łącznie 4 medale, w tym złoty wywalczyła na zimowych mistrzostwach Polski juniorów w Ostrowcu Świętokrzyskim na dystansie 200 m motylkiem.

Kapituła wybrała również najlepszą imprezę sportową 2018 roku. Na liście nominowanych znalazły się 24 imprezy i zawody sportowe. Tytuł najlepszej imprezy 2018 roku zdobył Polswimrun – Swimrun 2018  zorganizowany przez stowarzyszenie TRI Starogard.

– Zrodził się nowy pomysł, by naszą imprezę skierować w kierunku dzieci oraz młodzieży i zrobić pierwsze w Europie, a może i na świecie swimrun kids – zdradza plany Maciej Gabryel, prezes TRI Starogard.

Tradycyjnie podczas uroczystości wręczane są statuetki „Kociewskiego Gryfa” w dziedzinie gospodarki. W kategorii mikro i małe firmy wyróżniona została firma Restal Elżbieta Rembiasz. Wśród średnich i dużych firm nagrodę otrzymała firma „Ciecholewscy Wentylacje” Zbigniew Ciecholewski. 

– Czuję się bardzo usatysfakcjonowana tą nagrodą i jest to wyróżnienie, które zobowiązuje, a do tego daje siłę do dalszej działalności, więc będę robiła wszystko, aby stawiać na rozwój – przyznaje Elżbieta Rembiasz.

Podczas gali wręczone zostały również nagrody w dziedzinie kultury. W kategorii Twórca Roku kapituła, w której zasiadali przedstawiciele ośrodków i instytucji kultury, mediów, władz samorządowych, wybierała spośród 11 zgłoszeń. Zwyciężył Zespół Pieśni i Tańca Kociewie Retro. To grupa pasjonatów tańca regionalnego i tradycji kociewskich. Zespół działa pod opieką Agnieszki Brzozy. Mają na swoim koncie wiele sukcesów, m.in. reprezentację powiatu starogardzkiego  na festiwalu zespołów artystycznych „Opole Artis”. W 2018 roku grupa koncertowała ponad 20-krotnie, zdobywając wiele wyróżnień i nagród.

– W naszych najbliższych planach jest wyjazd do Francji na Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny – mówi Agnieszka Brzoza.

– Za każdym razem są to duże dylematy, bowiem jest wiele osób, wiele środowisk  i organizacji, które bardzo ambitnie w różnych dziedzinach, często nieporównywalnych, pracują – zauważa wicestarosta Patryk Gabriel. – Jest to wielki ból głowy, ale przyjemny ból głowy, by zdecydować i oddać głos na kogoś, kogo w danym roku chcemy wyróżnić.

W kategorii organizacja pozarządowa „Kociewskiego Gryfa” otrzymało stowarzyszenie „Kobiety Kwiaty Kociewia”. Stowarzyszenie od 12 lat promuje i kultywuje kulturę Kociewia. To jedna z aktywniejszych wiejskich organizacji kobiecych w kraju. W październiku 2018 roku Kobiety Kwiaty Kociewia brały udział w konferencji zorganizowanej przez marszałka Senatu pn. „Fenomen polskiej wsi”, na której przedstawione zostały dobre praktyki na przykładzie stowarzyszenia. Wyróżnienie w tej kategorii otrzymało Koło Gospodyń Wiejskich w Zblewie, które od 60 lat zapisuje jedną z najpiękniejszych kart naszej lokalnej historii. Działalność Koła jest bardzo różnorodna – od szkoleń poprzez spotkania, wydarzenia kulturalne, a na konkursach i własnych projektach kończąc. Ubiegły rok był rokiem jubileuszowym – KGW obchodziło 60-lecie istnienia.

– Jeśli chodzi o organizacje pozarządowe i stowarzyszenia, które działają na rzecz powiatu i nie tylko, to rzeczywiście dominują kobiety – zauważa Wioleta Strzemkowska-Konkolewska, członek Zarządu Powiatu Starogardzkiego. – Ten schemat każdego roku jest przełamywany i panowie dołączają jako członkowie tych stowarzyszeń, ale ciągle siła jest w kobietach.

W kategorii Impreza Roku 2018 zwyciężyła Kociewska Kuźnia Rozmaitości. To cykliczna impreza plenerowa, która integruje lokalną społeczność w gminie Smętowo Graniczne i nie tylko. W czasie jej trwania szerzona jest wiedza na temat regionu. Wystawcami są m.in. twórcy rzemiosł dawnych, producenci żywności ekologicznej, koła gospodyń wiejskich.