Przejdź do menu

Przejdź do ustawień dostepności

Przejdź do treści strony

Konkurs na projekt flagi Kociewia

Coś się kroi! Coś naszego i bliskiego, łączącego całe Kociewie a przede wszystkim – nas, Kociewiaków. O czym mowa? O naszej fladze. Fladze Kociewia.

Czy Kociewie doczeka się flagi?

Czy Kociewie doczeka się swojej flagi? Mamy taką nadzieję – tym bardziej, że wiele innych regionów ma swe flagi, a Kociewie wciąż nie… Inicjatywa kociewskiej flagi nie jest nowa – powstała już kilka lat temu po 2. Walnych Plachandrach i miała być zrealizowana w ramach Kongresu Kociewskiego. Jednak, ponieważ projekt flagi miał być wyłoniony w konkursie otwartym, z powodu pandemicznych ograniczeń nie udało się wówczas sprawy flagi doprowadzić do finału. Ale jest na to szansa właśnie teraz! A wszystko to za sprawą działającej od wielu lat na rzecz Kociewia „Kasztelanii Bytońskiej”, która postanowiła ogłosić konkurs na flagę Kociewia. A ponieważ to sprawa ważna i wspólna dla nas – wszystkich Kociewiaków – do współpracy  w realizacji tego projektu  zaproszono przedstawicieli wszystkich kociewskich samorządów, organizacji społecznych i pozarządowych.

Jesteśmy już po pierwszym, roboczym spotkaniu. Niedawno – 24 maja – w gościnne progi pelplińskiej Biblioteki Diecezjalnej zjechało się liczne grono samorządowców i działaczy regionalnych z całego Kociewia, by przedyskutować sprawę flagi Kociewia. W dyskusji podczas pelplińskiego spotkania doprecyzowano regulamin i powołano komisję konkursową. Jednym słowem – jesteśmy gotowi, by ogłosić ten wyjątkowy konkurs, co niniejszym czynimy. Gorąco zachęcamy wszystkich mieszkańców Kociewia, by włączyli się w tę wyjątkową inicjatywę. Wszak to flaga naszego regionu Kociewia!

Patronat honorowy nad inicjatywą objęli marszałkowie województw Pomorskiego i Kujawsko-Pomorskiego oraz trzech kociewskich starostów: ze Starogardu Gdańskiego, Tczewa i Świecia.

Szczegółowe informacje nt. konkursu znajdziecie Państwo na stronie internetowej www.kociewie 24.eu