Przejdź do menu

Przejdź do ustawień dostepności

Przejdź do treści strony

Kolejny krok w stronę ekologii

Po budynkach II Liceum Ogólnokształcącego, Zespołu Szkół Zawodowych, Kociewskiego Centrum Kształcenia Ustawicznego, Technikum w Owidzu przyszła pora na Starostwo Powiatowe w Starogardzie Gd. Mowa o termomodernizacji.

Inwestycja ruszy lada moment, bo właśnie została podpisana umowa warta nieco ponad milion złotych z wykonawcą, czyli z firmą Stella. Zakres robót obejmuje m.in. wymianę okien, oświetlenia i części grzejników, a także ocieplenie dachu. Niestety, remont może oznaczać pewne utrudnienia dla klientów. Zostanie jednak opracowany specjalny harmonogram prac, tak aby roboty były jak najmniej uciążliwe dla osób, które odwiedzają Starostwo Powiatowe.

– W innych naszych placówkach podobne remonty albo trwają, albo już zostały zakończone, więc mamy przećwiczone rozwiązania, które pozwalają zmniejszyć utrudnienia – przyznaje starosta Kazimierz Chyła. – Postaramy się, żeby remont naszego Starostwa był jak najmniej uciążliwy, ale oczywiście prosimy wszystkich klientów o wyrozumiałość.


Remont ma potrwać do połowy lipca br. – Jak tylko zatwierdzimy plan robót i uzyskamy niezbędne zezwolenia, to przystąpimy do pracy – mówi Andrzej Stella, wykonawca termomodernizacji.
To pierwszy tak duży remont w Starostwie od 20 lat. W XIX wieku w budynku mieściła się fabryka tytoniu.

Warto podkreślić, że to kolejna inwestycja związana z termomodernizacją. Projekt pod nazwą „Termomodernizacja obiektów użyteczności publicznej wraz z modernizacją i usprawnieniem źródeł ciepła i energii na terenie Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Starogardu Gdańskiego” pozwolił na termomodernizację m.in. 10 budynków należących do Powiatu Starogardzkiego. Obecnie prace trwają w Domu Pomocy Społecznej w Szpęgawsku, gdzie w ramach zadania termomodernizacji zostanie poddany budynek dworku oraz pawilony, zamontowane zostaną pompy ciepła, wymienione będą okna, drzwi, grzejniki, instalacja, a także dojdzie do częściowego ocieplenia dachu. Wartość inwestycji w największej tego typu placówce na Pomorzu to 2,6 mln zł.

– Szczególnie istotne są dla nas kwestie dotyczące poprawy jakości powietrza w naszym powiecie i na to mocno ukierunkowujemy nasze działania. Zakres prac wynikał z przeprowadzonej wcześniej analizy możliwych rozwiązań w ramach audytów energetycznych. Realizacja  inwestycji przyczyni się do poprawy efektywności energetycznej budynków, a także do poprawy jakości stanu środowiska naturalnego, na czym bardzo nam zależało – podkreśla wicestarosta Patryk Gabriel. – Zakończenie projektu umożliwi zmniejszenie rocznego zużycia energii i jednocześnie ograniczona zostanie emisja dwutlenku węgla  do atmosfery.