Przejdź do menu

Przejdź do ustawień dostepności

Przejdź do treści strony

Jestem kreatywny, jestem zwycięzcą

Świat zmienia się coraz szybciej… Nowej wiedzy przybywa bez przerwy. Nie da się już wszystkiego nauczyć na pamięć , a jak wygląda współczesna edukacja wszyscy dobrze wiemy. W szkole nie nauczymy się pracy zespołowej, rozwiązywania problemów i kreatywnego myślenia, a to przecież jedne z kluczowych kompetencji XXI. I właśnie takie cechy u młodych ludzi kształtuje program ODYSEJA UMYSŁU.

Zdjęcie grupowe uczniowie pozujący z osobą w stroju maskotki

Tytułem wyjaśnienia to „przyjazny program edukacyjny realizowany w formie międzynarodowego konkursu, w którym co roku bierze udział kilkadziesiąt tysięcy uczniów i studentów z całego świata. Patronat nad polską edycją sprawuje Minister Edukacji Narodowej.” Jaki jest cel tego programu? W telegraficznym skrócie uczy on dzieci i młodzież kreatywnego i krytycznego myślenia, uczy marzyć – odważnie i w oparciu o cele, myśleć – samodzielnie i nieszablonowo, i tworzyć – rozwiązania oryginalne i efektywne zarazem.

Nasze miasto i powiat w tegorocznej edycji reprezentowała tylko jedna drużyna- dzieci z Klubu Kreatywnych z Ogniska Pracy Pozaszkolnej, z nauczycielem Aliną Jeleń na czele. 10 marca drużyna w składzie: Marcin Piechowski, Zuzanna Wojciechowska, Milena Maternicka, Amelia Konieczka, Wiktoria Błazikowska, Antonina Mazur, Ewa Buczyńska wzięła aktywny udział w Eliminacjach Regionalnych 28.edycji ogólnopolskiego konkursu w Gdańsku. Stworzyli samodzielnie spektakl, opowiadający o oryginalnej postaci Szczwanego Mąciciela, który rozmyślnie stara się dwie grupy: pracoholików i śpiochów poróżnić i podjudzić do tego, by zwróciły się przeciwko sobie nawzajem. Podstępne zabiegi dwukrotnie okazują się skuteczne. Natomiast za trzecim razem liderzy obydwu obozów zrozumieją, że przez cały czas byli manipulowani. Pojąwszy ten fakt, przekonają innych, że ich kłótnie są – na przekór pozorom – bezsensowne i błahe, a zamiast wierzyć intrygantom, lepiej jest posłuchać się nawzajem, poszukać porozumienia i wyciągnąć z całej sytuacji ważną życiową lekcję.

Korzyści z udziału w tym konkursie są ogromne:

  1. Pracując bez podpowiedzi i sugestii ze strony dorosłych – dzieciaki czują się odpowiedzialne za swoje decyzje i dumne z własnych osiągnięć.
  2. Szukając nowatorskich pomysłów – uczą się eksperymentować i świadomie podejmować ryzyko; przekonują się, że błąd to nie porażka, a źródło wniosków na przyszłość.
  3. Działając w grupie osób o wspólnym celu, a różnych osobowościach – Odyseusze uczą się szacunku i zaufania do ludzi o odmiennych poglądach i temperamentach.
  4. Współzawodnicząc z innymi – uczą się dbać o szczegóły i nie poddawać przy niepowodzeniach, konstruktywnie kierować emocjami i grać fair.
  5. Stają się bardziej niezależni, przedsiębiorczy, otwarci i pewni siebie.

Reasumując: W Odysei każdy jest zwycięzcą. Chyba nikt nie ma  co do tego wątpliwości.

 /W informacji zaczerpnięto materiał ze strony www.odysejaumyslu.org./