Przejdź do menu

Przejdź do ustawień dostepności

Przejdź do treści strony

Jak wzmacniać organizacje pozarządowe?

Po raz pierwszy Powiat Starogardzki wspólnie z KS Beniaminek 03 zorganizował Forum Organizacji Pozarządowych. W gościnnych progach Starostwa Powiatowego w Starogardzie Gdańskim spotkali się przedstawicie sektora społecznego oraz władz samorządowych.

Pomysłodawcą forum był Marcin Kaszubowski, który przywitał gości.

Forum otworzył prezes KS Beniaminek 03 Marcin Kaszubowski, członek Zarządu Województwa Pomorskiego Józef Sarnowski oraz starosta Kazimierz Chyła, którzy podkreślili profesjonalizm oraz dużą aktywność kociewskich organizacji.

 – To wyjątkowa okazja, aby spotkać się, wymienić doświadczeniami i zainspirować się działalnością społeczną – przyznaje starosta Kazimierz Chyła.

Starosta Kazimierz Chyła podkreślił profesjonalizm kociewskich organizacji.

Forum swoją obecnością zaszczycił senator Ryszard Świlski, który podkreślił ważność działań pomorskich organizacji pozarządowych i szczególną ich rolę w rozwoju zarówno lokalnym jak i regionu.

Podczas spotkania o finansowaniu działań organizacji pozarządowych przez Samorząd Województwa Pomorskiego mówiła Agata Chrul, kierownik Biura ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi w Regionalnym Ośrodku Polityki Społecznym UMWP. Z kolei o funduszach europejskich dla III sektora powiedziała Martyna Sawicka, kierownik Referatu Informacji Departamentu Programów Regionalnych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. Była również mowa o budowie potencjału i kapitału organizacji pozarządowych na przykładzie przedsiębiorstwa społecznego.

Powiat Starogardzki bardzo mocno współpracuje z organizacjami pozarządowymi – zauważa Wioleta Strzemkowska-Konkolewska, wicestarosta starogardzki. – Razem z KS Beniaminek 03 NGO chcieliśmy stworzyć przestrzeń do wspólnego dialogu, dzielenia się pomysłami i inspiracji na rozwój powiatu. Warto podkreślić, że aktywność organizacji pozarządowych kształtuje naszą społeczność.

Wicestarosta Wioleta Strzemkowska-Konkolewska podkreśliła jak ważna jest przestrzeń do dialogu.

Marcin Kaszubowski podsumowując spotkanie, przyznał, że niezbędna jest tego rodzaju współpraca oraz zapowiedział cykliczną organizację forum.