Grand Prix Turnieju dla KGW Grabowo

Sala gimnastyczna w PSP Jabłowie wypełniła radość, tradycja, sztuka i humor. A wszystko to za sprawą XV już Powiatowego Turnieju Kół Gospodyń Wiejskich. Które z Kół w tym roku okazało się najlepsze?

Uczestniczki XV Powiatowego Turnieju Kół Gospodyń Wiejskich w tradycyjnych strojach, przy stole

Organizatorami tegoż wydarzenia byli: Starostwo Powiatowe w Starogardzie Gdańskim, Stowarzyszenie Kobiety Kwiaty Kociewia i Publiczna Szkoła Podstawowa im. Jana Brzechwy w Jabłowie. Uroczystego otwarcia dokonał starosta starogardzki Kazimierz Chyła tradycyjnie już w towarzystwie prezes Kwiatów Kociewia Aliny Jeleń. Osiem kół z terenu powiatu starogardzkiego rywalizowało, bawiło się i prezentowało swój wszechstronny talent w pięciu konkurencjach.

– Koła Gospodyń Wiejskich są głównym nośnikiem krzewienia kultury kociewskiej – podkreśla starosta Kazimierz Chyła. – Świadczą o tym chociażby wyniki naszych KGW na turnieju wojewódzkim, gdzie panie zawsze zajmują miejsca w czołówce. Za każdym razem na turnieju powiatowym jest bardzo wysoki poziom, a panie mają niesamowite pomysły.

Prężnie działające Koła są niezwykle istotne dla swoich lokalnych społeczności.

Uczestniczki XV Powiatowego Turnieju Kół Gospodyń Wiejskich w czasie występu artystycznego

– Na terenie naszego powiatu mamy około 70 działających Kół – zauważa Wioleta Strzemkowska- Konkolewska, członek Zarządu Powiatu Starogardzkiego. – Te Koła pokazują, że kobiety nie tylko mogą, ale chcą działać. Te działania nie są typowym regionalizmem, ale postrzeganiem szeroko pojętych potrzeb społecznych. Koła Gospodyń Wiejskich mogą zajmować się aktywizacją mieszkańców.

Znakomita organizacja turnieju pozwala rywalizującym Kołom w pełni rozwinąć swoje umiejętności.

– Kobiety mają tę energię w sobie, a stowarzyszenie im tylko lekko pomaga i jest taką lokomotywą – zauważa Alina Jeleń, prezes KKK. – Wszechstronność kobiet można zauważyć w tym, w czym poszczególne Koła się specjalizują. Są zatem Koła, gdzie nie brakuje świetnych kucharek, inne Koła lepiej sprawdzają się w prezentowaniu scenek kabaretowych, a jeszcze inne w wokalu. Nasz turniej to świetna szansa, aby sprawdzić się i tak naprawdę kobiety są w stanie sprostać każdej konkurencji.

Jury w składzie: Bernadetta Zaworska z ramienia  BS Starogard, Beata Odziemkowska redaktor naczelna „Wieści z Kociewia”, Grażyna Klasa ze Starostwa Powiatowego, Maria Piechowska z ramienia Stowarzyszenia Kobiety Kwiaty Kociewia i Sylwia Chyła-Sandak z PODR po długich, ale bardzo zgodnych obradach podjęło werdykt.

Najlepsze śledzie marynowane przygotowały Panie z KGW Sumin, Tablicę „My, Polacy 1918-2018” o największym kunszcie artystycznym przygotowało KGW Koteże; Najpiękniej „otulona kwiatami” była modelka z KGW Lalkowy, a najlepszy kabaret KGW Barłożno. Z kolei Panie z Lipinek Szlacheckich zachwyciły wykonaniem piosenki o mamie.

Specjalne wyróżnienia trafiły do rąk KGW Rokocin i KGW Szlachta. Grand Prix XV Turnieju zdobyły Grabowianki, za które trzymamy kciuki na wojewódzkim turnieju w Żukowie. Wszystkie uczestniczki otrzymały pamiątkowe kociewskie fartuszki, nagrody rzeczowe i finansowe oraz kwiaty od organizatorów i włodarzy poszczególnych gmin.

Laureatki Grand Prix XV Powiatowego Turnieju Kół Gospodyń Wiejskich

Reasumując, powiatowe zmagania kół po raz kolejny okazały się wspaniałą imprezą, pełną radości, artystycznego poziomu, współpracy, przyjaźni i po raz kolejny udowodniły, że kobiety wiejskie to nie tylko zwykłe gospodynie, ale kobiety o wielu, wielu talentach.