Przejdź do menu

Przejdź do ustawień dostepności

Przejdź do treści strony

Erasmus+ w Technikum w Owidzu

Trwają wakacje, więc czas na podsumowanie wytężonej pracy w ramach projektu Erasmus+ współfinansowanego przez Unię Europejską i realizowanego  w Technikum w Owidzu. Mobilności rozpoczęły się w ostatnim tygodniu kwietnia. Ostatnia grupa uczniów klas drugich, trzecich i tegorocznych absolwentów wróciła 2 lipca.

Dzięki pomysłodawczyniom oraz koordynatorkom projektu zatytułowanego „Trening czyni mistrza- rola praktyk w rozwoju zawodowym i osobowym młodego przedstawiciela Unii Europejskiej” – Annie Dymerskiej (nauczycielowi języka angielskiego) oraz Małgorzacie Tandeckiej  (nauczycielowi teoretycznych przedmiotów zawodowych w zakresie hotelarstwa oraz doradcy zawodowemu),  we współpracy z nauczycielami przedmiotów zawodowych oraz języków obcych, 52 osoby z klas: technik żywienia i usług gastronomicznych, technik informatyk oraz technik hotelarstwa realizowały staż zawodowy w Hiszpanii i Portugalii.

Nadrzędnym celem projektu było przede  wszystkim  zdobycie  odpowiednich kompetencji zawodowych, poszerzenie zakresu wiedzy i umiejętności w swojej branży oraz udoskonalenie umiejętności posługiwania się językiem obcym- angielskim. Udział  w tym projekcie to olbrzymie doświadczenie zarówno zawodowe jak i życiowe; to działanie, które zwiększyło motywację do dalszej nauki, a także dało możliwość przełamania barier kulturowych, co w przyszłości z pewnością zaowocuje umiejętnością adaptacji w warunkach europejskich.

Potwierdzeniem zrealizowanej zagranicznej mobilności oraz zdobycia kompetencji zawodowych i językowych są dokumenty- certyfikaty: Europass i Ecvet (uznawane w Europie), które otrzymają wszyscy stażyści.

Pierwsza mobilność, czyli wyjazd na 4 tygodnie stażu do Malagi, w terminie 25.04-19.05, dla uczniów technikum żywienia i usług gastronomicznych, zakończył się ogromnym sukcesem. Oprócz nabytej wiedzy i umiejętności w zakresie przygotowania nowych dań, szczególnie kuchni hiszpańskiej: takich jak m.in.: paella, churrosy, gazpacho oraz owoce morza: kalmary, krewetki, małże, uczniowie mieli szansę uczestniczyć w bogatym programie kulturowym. Opiekunowie grupy: Małgorzata Tandecka, Anna Dymerska, Elżbieta Piskorska oraz Sławomira Wierzbowska, oprócz wielu obowiązków związanych z realizacją projektu, sprawowali opiekę nad młodzieżą podczas wycieczki do Sevilli, zorganizowanej przez hiszpańską organizację partnerską. Ponadto opiekunowie zajęli się organizacją licznych wycieczek po okolicznych parkach, muzeach i miasteczkach turystycznych na Costa del Sol, takich jak m.in.: Nerja, Frigiliana, Benalmadena oraz Granada.

W terminie od 16.05 do 10.06  grupa 18 osób z klas technikum informatycznego odbywała praktyki w firmach branży IT w miejscowości Braga, w Portugalii. Tam uczniowie mieli możliwość zdobycia nowego doświadczenia w zakresie programowania, tworzenia nowych aplikacji, projektowania stron internetowych, tworzenia projektów graficznych oraz  serwisowania sprzętu.

W czasie wolnym uczniowie wraz z opiekunami (Małgorzatą Tandecką, Jakubem Lisem -I tura oraz Anną Dymerską i Michałem Szamszonem-II tura) uczestniczyli w rozmaitych wydarzeniach kulturowych, takich jak m.in. Braga Romana oraz wycieczkach krajoznawczych, m.in. do Porto, Lizbony, Viana do Castelo, Guimarães, często zakończonych kąpielą w oceanie.

Ostatnia grupa uczniów  Technikum w Owidzu – 18 osób z technikum hotelarstwa, zrealizowała mobilność w Maladze w terminie od 06.06  do 01.07. Hotelarze nabyli cenne doświadczenie zawodowe, odbywając praktyki w hiszpańskich obiektach hotelarskich. Tam doskonalili swoje umiejętności w zakresie realizacji usług w recepcji oraz pracy w dziale hotelowej służby pięter (housekeeping’u). Ponadto uczestnicy praktyk zagranicznych, podobnie jak wcześniejsze grupy,  realizowali  program kulturowy. Stażyści mieli okazję zwiedzić zakątki Andaluzji, tj. Granadę, Sevillę oraz wiele nadmorskich kurortów na Costa del Sol.  Opiekę nad tą grupą sprawowali nauczyciele: Anna Dymerska, Małgorzata Tandecka, Joanna Libiszewska oraz  Aleksandra Rybak-Hoduń.

Wszyscy uczestnicy projektu, bogatsi o nowe doświadczenia oraz pełni pozytywnych wrażeń, wrócili do Polski.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z przebiegu praktyk na stronie: www Technikum w Owidzu technikumowidz.pl, w zakładce”Erasmus+2022” oraz na Facebooku projektu: https://www.facebook.com/Praktyki-w-Hiszpanii-i-Portugalii-113260410111065.