Przejdź do menu

Przejdź do ustawień dostepności

Przejdź do treści strony

Dogrywka, by wyłonić mistrza

Za nami szósta edycja Mistrzostw Pierwszej Pomocy Szkół Ponadgimnazjalnych Powiatu Starogardzkiego. To była bardzo zacięta rywalizacja, wszystkie drużyny, a było ich 8, stanęły na wysokości zadania. Kto zdobył mistrzowski tytuł?

Świetnie radzą sobie nawet w najtrudniejszych sytuacjach. A o to, by nie były one łatwe, zadbali ratownicy Kociewskiego Centrum Zdrowia, którzy pełnili też rolę sędziów.

Zdjęcie grupowe uczestników Mistrzostw Pierwszej Pomocy Szkół Ponadgimnazjalnych Powiatu Starogardzkiego, sędziów i wicestarosty

– Na pewno przygotowane przez nas scenki były dla uczniów wyzwaniem, ale postaraliśmy się również o to, by mogli w praktyce poćwiczyć to, czego uczą się na lekcjach – zauważa Joanna Pacer, główny sędzia zawodów.

Tym razem sprawdzaliśmy wiedzę praktyczną i teoretyczną uczestników podczas czterech ognisk urazowych. Pierwsza scenka dotyczyła nieszczęśliwego wypadku przy ognisku. Do naszych młodych ratowników podbiegło kilka osób, które krzyczały, że nastąpił wybuch i ich kolega potrzebuje pomocy. Podczas drugiej scenki uczniowie musieli poradzić sobie z przypadkiem leżącej nad brzegiem jeziora, przytomnej młodej kobiety, która wypiła sporą ilość alkoholu. Świadkowie zdarzenia nie wiedzieli, co się stało, a do tego sami byli pod wpływem… Trzecia scenka była dość drastyczna. Drużyny znajdowały bowiem pracownika leśnego w środku lasu, który leżał pod drzewem, próbował wstać i był bardzo nerwowy. Okazało się, że mężczyzna podczas pracy z użyciem piły spalinowej odciął sobie dłoń.

– Każda z drużyn, która pojawiła się na moim stanowisku, gdzie trzeba było pomóc poszkodowanemu pracownikowi leśnemu, pokazała co innego, ale tak naprawdę wszystkie udowodniły, że chęć niesienia pomocy jest niezwykle istotna – przyznaje Wojciech Ners, jeden z sędziów

Czwarta sytuacja dotyczyła młodego chłopaka, który chodził po lesie pobudzony, był agresywny, trzymał w ręku jakieś grzyby i nagle dostał napadu drgawkowego. 

– W takich sytuacjach, gdy komuś zdarzy się przykładowo przesadzić z używkami, czy też w innych sytuacjach niebezpiecznych, chcemy aby nasza młodzież wiedziała jak się zachować i jak reagować – podkreśla Patryk Gabriel, wicestarosta starogardzki. – Jesteśmy realistami i chcemy, żeby młodzież umiała sobie pomóc.
Po zakończeniu zmagań okazało się, że dwie drużyny – Zespół Szkół Rolniczych CKP w Bolesławowie oraz I Liceum Ogólnokształcące w Starogardzie mają taką samą liczbę punktów. Potrzebna była dogrywka. Tym razem w rolę sędziów wcieliły się te drużyny, które zdobyły nieco mniej punktów. Zespoły zadawały po jednym pytaniu dotyczącym ratownictwa medycznego. Lepiej presję znieśli uczniowie z Bolesławowa. 

– Choć za rok będziemy już maturzystami, to chcemy naszą wiedzę przekazać młodszym koleżankom, z którymi dziś stworzyliśmy drużynę – mówią Mateusz Łapski i Paweł Kordecki z ZSR CKP w Bolesławowie. W zwycięskiej ekipie była również Julia Szulc i Aleksandra Kosznik.


Klasyfikacja końcowa:
1. ZSR CKP Bolesławowo
2. I LO Starogard Gdański
3. II LO Starogard Gdański
4. ZSE Starogard Gdański
5. ZSP Skórcz
6. Technikum w Owidzu
7. ZSZ Starogard Gdański
8. ZSP Czarna Woda
Nagrody wręczył wicestarosta Patryk Gabriel, który przyznał, że zdobyta wiedza jest bardzo cenna. 
Serdecznie gratulujemy!