Przejdź do menu

Przejdź do ustawień dostepności

Przejdź do treści strony

Debatowali na argumenty

Czy stawianie ocen wspiera uczniów w procesie edukacji? Czy emigranci i uchodźcy są zobowiązani do przyjmowania kultury kraju do którego przybyli? Czy artyści powinni zawsze przestrzegać norm i konwenansów społecznych? Czy dostęp do kultury wyższej jest prawem człowieka? Czy media ogłupiają społeczeństwo? Czy postęp technologiczny jest ważniejszy od rozwoju kultury? – to tylko część tematów, z jakimi musieli się zmierzyć uczestnicy ligi debat oksfordzkich.

Ligę debatę wygrała drużyna ze Skórcza.

Inicjatorem tego konkursu dyskusji na argumenty była Młodzieżowa Rada Powiatu Starogardzkiego, która funkcjonuje w ramach Ogniska Pracy Pozaszkolnej. W turnieju wzięło udział 6 drużyn, a ich zmagania trwały przez kilka tygodni. Drużyna, będąca reprezentacją szkoły, liczyła 4 osoby, nazywane mówcami. Debaty toczyły się wokół określonej tezy, bronionej przez stronę Propozycji i obalonej przez stronę Opozycji. Każdy z mówców miał 5 minut na swoje wystąpienie, w trakcie którego przeciwnicy zadawali pytania, czy zgłaszali swoje uwagi. Każdą z debat prowadził marszałek, który przedstawiał i zapowiadał mówców, dbał o kulturę słowa, poziom debaty. Zmagania oceniało jury.

18 kwietnia uroczystym wręczeniem nagród zakończyła się pierwsza edycja ligi debat oksfordzkich. Przez wiele tygodni byliśmy świadkami niezwykle interesujących dyskusji na argumenty. Drużyny dopiero w dniu debaty dowiadywały się, czy będą broniły danej tezy, czy wręcz przeciwnie, będą starały się ją obalić. Podsumowując – wszystkim poszło świetnie. Jednak, jak to bywa w życiu, trzeba było zdecydować kto argumentami sypał jak asami z rękawa, kto zaskoczył śmiałymi tezami, kto potrafił przeciwnika wyprowadzić w pole… Wicestarosta Patryk Gabriel i członek Zarządu Powiatu Wioleta Strzemkowska-Konkolewska oraz dyrektor OPP Grzegorz Oller wręczyli nagrody.

4. miejsce – II Liceum Ogólnokształcące w Starogardzie Gdańskim, w składzie: Patryk Rivera-Gil, Zuzanna Dobrzyńska, Franciszek Jędrzejewski, Michał Paukszta

3. miejsce – Zespół Szkół Ekonomicznych, w składzie: Magdalena Gregorkiewicz, Marcel Rzepka, Robert Wierzejski, Wiktor Wolter

2. miejsce – I Liceum Ogólnokształcące w Starogardzie Gdańskim, w składzie: Maria Suska, Iwo Śliwa, Maksym Domkowski, Jerzy Dzwonkowski

1. miejsce – Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Skórczu w składzie: Kacper Sprada, Klaudia Nagórska, Dominik Nagórski, Emilia Brożek.

Głosami publiczności najlepszym mówcą okazał się Robert Wierzejski.

Najlepszym mówcą został wybrany Robert Wierzejski.

Marszałkami debat, czyli osobami czuwającymi nad przestrzeganiem zasad, były: Agata Guz, wiceprzewodnicząca MRPS Ewa Macholla-Jacewicz, rzecznik prasowy Starostwa Powiatowego w Starogardzie Gdańskim. Wszystkim serdecznie gratulujemy.