Przejdź do menu

Przejdź do ustawień dostepności

Przejdź do treści strony

Coraz bliżej zakończenia budowy bloku

Dokładnie 2 lata temu, 12 kwietnia 2019 r.,  Powiat Starogardzki podpisał w ramach wielkiego projektu realizowanego w Kociewskim Centrum Zdrowia umowę z firmą Hartuna na budowę bloku operacyjnego i centralną sterylizatornię. Łączna wartość umowy to 32 mln zł. Na jakim etapie prace są obecnie?

– Już trzy dni później, czyli 15 kwietnia 2019 roku, rozpoczęły się prace budowlane – wspomina Beata Gradowska, naczelnik Wydziału Polityki Gospodarczej i Funduszy Europejskich Starostwa Powiatowego. – Wykonawcą jest lokalna firma Hartuna ze Skarszew. W ramach inwestycji rozbudowaliśmy szpital o nowe skrzydło. Jest to nowoczesny blok, w którym znajdują się trzy sale operacyjne oraz centralna sterylizatornia odpowiadająca za obieg materiałów, narzędzi i sprzętów, które wymagają dezynfekcji i sterylizacji.

Obecnie w budynku bloku operacyjnego trwają roboty wykończeniowe i instalacyjne.

– Zamontowaliśmy już część wyposażenia trwale związanego z konstrukcją, m.in. myjnie chirurgiczne, sterylizatory parowe, lampy operacyjne – wymienia Jagoda Chylicka z Wydziału Polityki Gospodarczej i Funduszy Europejskich. – Ogólna wartość wyposażenia bloku operacyjnego i centralnej sterylizatorni to blisko 7 mln zł.

Umowa na dostawę i montaż urządzeń anestezjologicznych została podpisana z firmą Biameditek. – Do Kociewskiego Centrum Zdrowia trafią m.in. kardiomonitory, defibrylatory, aparat RTG z ramieniem C, aparaty do znieczulenia ogólnego czy urządzenia do ogrzewania pacjenta – mówi Marcin Beczak z firmy Biameditek.

Wielki projekt realizowany w  starogardzkim szpitalu wchodzi w fazę finałową. – Jesteśmy dumni, że mimo przeciwności covidowych prace idą zgodnie z planem – podkreśla wicestarosta Patryk Gabriel. – Już jesienią tego roku pierwsi pacjenci będą obsługiwani w zupełnie nowych i nowocześnie wyposażonych pomieszczeniach bloku operacyjnego.

– Na 1 piętrze budynku znajduje się blok operacyjny wraz z częścią administracyjno-socjalną bloku oraz salami poznieczuleniowymi. Stanowi on zamkniętą jednostkę, obejmującą 3 sale operacyjne, w tym jedną przeznaczoną do operacji ortopedycznych z własnym magazynem implantów. Pozostałe sale zamiennie wykorzystywane będą w specjalnościach: chirurgicznej, ginekologicznej, okulistycznej, kardiologicznej oraz neurologicznej. Każda sala posiada własne pomieszczenie przygotowania pacjenta i personelu – zauważa Maciej Manikowski, dyrektor ds. ekonomicznych Kociewskiego Centrum Zdrowia.

– Jestem dumny, że jesteśmy już tak blisko zakończenia wielkiego projektu – nie kryje starosta Kazimierz Chyła. – Bezpieczeństwo zdrowotne naszych mieszkańców ulegnie poprawie. Mam z tego satysfakcję.

Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w ten projekt!