Przejdź do menu

Przejdź do ustawień dostepności

Przejdź do treści strony

Coraz bliżej pierwszych operacji

Już w nowym roku możliwe będą pierwsze operacje w nowoczesnych warunkach. Do użytku zostanie oddany blok operacyjny wraz z centralną sterylizatornią. To jedna ze sztandarowych inwestycji realizowanych przez Powiat Starogardzki w Kociewskim Centrum Zdrowia.

W budynku bloku operacyjnego odbywało się wielkie sprzątanie.

Na krótko przed świętami w budynku bloku operacyjnego odbywały się wielkie porządki. Związane one były z przygotowaniem pomieszczeń do użytkowania. To już ostatnia prosta. W nowym roku operacje będą już wykonywane w nowoczesnych salach operacyjnych. Wszystko za sprawą wielkiego projektu realizowanego w szpitalu przez Powiat Starogardzki.

Budynek, który stanął w bliskim sąsiedztwie głównego budynku szpitala, składa się z 3 kondygnacji o łącznej powierzchni użytkowej prawie 3000 metrów kwadratowych. Na bloku operacyjnym znajdują się 3 nowoczesne sale. Jedna z nich przeznaczona jest do operacji ortopedycznych z własnym magazynem implantów. Pozostałe sale zamiennie wykorzystywane będą w różnych specjalnościach, a w szczególności o charakterze chirurgicznym, ortopedycznym, ginekologicznym, kardiologicznym oraz neurologicznym. Wszystkie 3 sale operacyjne wyposażone są w specjalistyczny sprzęt medyczny: stoły operacyjne, lampy operacyjne, kolumny chirurgiczne oraz kolumny anestezjologiczne. Ogólna wartość wyposażenia jednej sali operacyjnej to koszt ok. 700 tys. złotych

Roboty budowlane zakończyły się w wakacje, po czym do grudnia nieprzerwanie trwały procedury odbiorowe, próby, uruchomienia, testy, sprzątanie i ostatnie poprawki, które pozwoliły oddać do użytku budynek w stanie perfekcyjnym. Koszt budowy bloku wraz z wyposażeniem to ponad 36 mln zł.

Nowoczesny blok operacyjny

12 kwietnia 2019 roku podpisaliśmy umowę na budowę bloku. W ramach tej umowy zbudowaliśmy od podstaw zupełnie nowy budynek bloku operacyjnego wyposażony w 3 sale operacyjne oraz centralną sterylizatornię, która odpowiada za dezynfekcję i sterylizację materiałów i narzędzi

starosta Kazimierz Chyła

Narzędzia z najwyższej półki

W ramach inwestycji w pełni wyposażyliśmy sale operacyjne w wysokospecjalistyczne stoły operacyjne, kolumny chirurgiczne oraz kolumny anestezjologiczne, a także lampy operacyjne, by w zapewnić pacjentom leczenie na urządzeniach z najwyższej półki. Wartość samych narzędzi chirurgicznych, wykorzystywanych podczas operacji, to ponad 1,6 mln złotych.

wicestarosta Patryk Gabriel