100-lecie Harcerstwa Starogardzkiego – galeria, film

Ach, co to był za weekend! Obchody 100-lecia Harcerstwa Starogardzkiego przeszły już do historii.

W ramach wielkiego święta w sobotę odbyło się m.in. harcowanie to wyzwanie, otwarta została wystawa „Harcerstwo to nasza pasja od 100 lat”, którą do stycznia można zobaczyć w ratuszu na Rynku, koncert piosenki harcerskiej oraz koncert, na którym wystąpił Michał Zieleń.

Niedziela to kolejna część harcerskich uroczystości.

Wielkie święto harcerzy

W niedzielę zaś odprawiona została msza św. w intencji harcerzy, po nabożeństwie zaś zaplanowano uroczysty apel na Rynku. I właśnie podczas tego apelu wyjątkowo mocno czuć było radość, dumę, szczęście, powagę, przyjaźń, szacunek, życzliwość, odwagę oraz braterstwo. Takie uczucia i wartości towarzyszą bowiem harcerzom każdego dnia.

Podczas apelu z udziałem oczywiście zuchów i harcerzy ze starogardzkiego hufca oraz Chorągwi Gdańskiej ZHP na czele z komendantem Arturem Glebko, ale też rodziców, władz samorządowych i zaproszonych gości wręczone zostały okolicznościowe Medale 100-lecia Harcerstwa Starogardzkiego. Jest nam niezmiernie miło, że możemy poinformować, iż takie wyróżnienie z rąk komendantki Hufca ZHP Starogard Gdański Angeliki Siemieńskiej otrzymał wicestarosta Patryk Gabriel oraz członkini Zarządu Powiatu Wioleta Strzemkowska-Konkolewska. Dziękujemy i serdecznie gratulujemy.

Wszystkim harcerzom z Hufca ZHP Starogard Gdański życzymy, aby wartości, którym są wierni, towarzyszyły im zawsze. Możecie być z siebie dumni!

• Dziękujemy Wam za to, że budujecie wspólnotę, a jednocześnie każdy z Was jest indywidualnością i tę indywidualność dzięki Waszym instruktorom pielęgnujecie; dlatego, że pielęgnujecie ważne wartości, ten katalog wartości harcerskich jest od wielu lat taki sam, i on tak naprawdę powinien być taką busolą dla obywateli w każdym kraju, i wreszcie coś, co jest niezwykle dziś ważne – wszyscy jesteśmy patriotami, ale Wy pokazujecie, że patriotyzm to nie nabzdyczenie, ponuractwo, ale takie właśnie uśmiechnięte i radosne twarze, jakie za każdym razem, kiedy się spotykamy, widzimy. Bardzo Wam za to dziękujemy i gratulujemy Waszym instruktorom, Waszym rodzicom. To wielka szkoła i dobry przykład dla nas wszystkich – podkreślał podczas apelu wicestarosta Patryk Gabriel.
Patryk Gabriel wiele mówił o wartościach, jakimi w codziennym życiu kierują się harcerze.

Przy okazji przypominamy, że Rada Powiatu Starogardzkiego uchwaliła rok 2021 Rokiem Harcerstwa Starogardzkiego.

Polecamy zobaczyć materiał filmowy.

Tekst i fot. Ewa Macholla-Jacewicz