Pamiętamy o zbrodni w Lesie Szpęgawskim

Odśpiewaniem hymnu państwowego, wystąpieniami okolicznościowymi, złożeniem wiązanek kwiatów i mszą świętą uczczono 82. rocznicę zbrodni niemieckiej w Lesie Szpęgawskim.

Władze samorządowe oddały hołd poległym w Lesie Szpęgawskim.

Władze Powiatu, które są jednym ze współorganizatorów uroczystości upamiętniającej tragiczne wydarzenia, zawsze pamiętają o ofiarach II wojny światowej.

• Europa się zmienia, Polska się zmienia, historia się zmienia, ale pamięć o tej strasznej zbrodni musi trwać. Niech nigdy nie zabraknie w tym miejscu kwiatów, zniczy, a przede wszystkim refleksji, że zło wojny nie bierze się znikąd – podkreślał podczas uroczystości Ryszard Szwoch, sekretarz Towarzystwa Miłośników Ziemi Kociewskiej.

Las Szpęgawski po latach jednoczy… Wspólną modlitwą mieszkańcy Kociewia, Pomorza, rodziny pomordowanych, przedstawiciele władz krajowych i samorządowych, a także organizacji kombatanckich i stowarzyszeń oraz młodzież szkolna oddali hołd ofiarom II wojny światowej. Uroczystości zakończył apel pamięci oraz pieśń „Rota” w wykonaniu Pelplińskiej Orkiestry Dętej.

…Między wrześniem 1939 r. a styczniem 1940 r. zamordowano w Lesie Szpęgawskim od 5000 do 7000 osób. Byli to przedstawiciele polskiej inteligencji z Kociewia, Kaszub i innych regionów Pomorza oraz pacjenci szpitala psychiatrycznego w Kocborowie. W Lesie Szpęgawskim ginęli również Żydzi oraz Niemcy – przeciwnicy nazizmu. Głównymi sprawcami zbrodni w Lesie Szpęgawskim byli bez wątpienia członkowie starogardzkiego Selbstschutzu, na którego czele stał 31-letni Paul Drews – SS-Unterscharführer, a z zawodu ślusarz-elektromonter.