Przejdź do menu

Przejdź do ustawień dostepności

Przejdź do treści strony

Nasi sławni sportowcy


Antoni Lubuśko

Był pierwszym czynnym sportowcem pochodzącym z naszego powiatu, który rozsławił go praktycznie na całym świecie. Urodził się 22.10.1893 roku w Galicji we Lwowie. Był znakomitym atletą i zapaśnikiem. Przed II wojną światową należał do Centralnego Związku Zapaśników Polskich w Warszawie.

 

Kazimierz Deyna

Jedyny nasz złoty medalista olimpijski.

Kazimierz Deyna urodził się  23.10.1947r. w Starogardzie Gd, przy ulicy Lubichowskiej. Najlepszy piłkarz nożny Kociewia wszechczasów, piłkarz XX wieku w Polsce.

Mural przedstawiający Kazimierza Deynę

Wychowanek Włókniarza Starogard. Od 1967 roku piłkarz ŁKS- u Łódź, a następnie przez 12 lat Legii Warszawa.

Zdjęcie i pomnik Kazimierza Deyny

W 1980 roku przeszedł do Manchesteru City. Dwa lata później wyjechał do Stanów Zjednoczonych, gdzie reprezentował klub San Diego Soccers. Reprezentant Polski w latach 1968-78 (102 występy i 45 bramek) trzeci zawodnik mistrzostw świata w 1974 roku wraz z drużyną i indywidualnie w plebiscycie „France Football”. Złoty medalista olimpijski z Monachium w 1972 roku (król strzelców) i srebrny z Montrealu w 1976 roku.

Dwukrotny mistrz Polski z Legia Warszawa (lata 69-70).

Zginął w wypadku samochodowym 1.09.1989 roku.

 

Andrzej Grubba

Urodził się 14.05.1958 roku w Brzeźnie Wielkim koło Rywałdu.  Jako tenisista stołowy brał udział w 3 igrzyskach olimpijskich i trzykrotnie zdobywał brązowy medal Mistrzostw Świata. Jego pierwszym klubem był LKS Zelgoszcz (założony przez ojca Alojzego), potem Neptun Starogard Gd., AZS Gdańsk, TCC Greznau.

Zdjęcie Andrzej Grubby - portretowe i w czasie meczu tenisa stołowego

To także zdobywca trzech medali w Pucharze Europy i dwukrotny triumfator w europejskiej superlidze, a także trzykrotny zdobywca tytułu Akademickiego Mistrza Świata. Wielokrotnie nagradzany  przez władze krajowe i światowe za postawę fair play.

Zmarł przedwcześnie po ciężkiej chorobie w wieku zaledwie 47 lat.

Co roku w Starogardzie Gdańskim organizowany jest Memoriał Andrzeja Grubby, podczas którego  zmagają się adepci tenisa stołowego.

Grafika promocyjna Memoriału Andrzeja Grubby