Przejdź do menu

Przejdź do ustawień dostepności

Przejdź do treści strony

Krótki rys historyczny sportu w Powiecie

Sport odgrywał w Powiecie Starogardzkim zawsze bardzo ważną rolę. Starogard i jego okolice słyną nie tylko z jezior, lasów i grzybów w nich rosnących, ale również z wielkich prawie, że magicznych nazwisk sportowców. Bo któż nie zna w Polsce Andrzeja Grubby, Kazimierza Deyny czy Pawła Papke?

Warto przynajmniej na chwilę wrócić do roku 1863. W tym to właśnie roku powstało Stowarzyszenie Ochotniczej Straży Ogniowej Mieszczan i  Gimnastyków w Starogardzie. Organizacja ta miała swoją siedzibę w „Strzelnicy”, gdzie była wspinalnia (wieża ćwiczeń), teren do ćwiczeń szkolnych, bojowych oraz gimnastycznych. Następnie powstały: Towarzystwo Gimnastyczne „SOKÓŁ:, Starogardzki Klub Sportowy(1926 r) oraz  Koło Cyklistów „ORZEŁ”.

Za pierwszego w historii „sportowca” powiatu starogardzkiego można uznać Króla Jana III Sobieskiego, mającego zresztą ścisłe związki z Kociewiem (w latach 1667-96 był między innymi Starostą Gniewskim).

Portret Jana III Sobieskiego

Jan III był wielkim miłośnikiem jazdy konnej oraz wybornym strzelcem, członkiem Kurkowego Bractwa Strzeleckiego. W 1677 roku brał udział w strzelaniu do kura w Skarszewach, zorganizowanego przez miejscowe bractwa kurkowe pod wezwaniem św. Jana. W dniu 24 września 1678 roku nadał królewski przywilej Bractwu Kurkowemu w Starogardzie. Wczasy rodzinne najczęściej spędzał w malowniczym Opaleniu.

Historia sportu w Powiecie Starogardzkim związana jest także z postacią wybitnego Polaka – Papieża Jana Pawła II.  

Czarno białe zdjęcie przedstawiające Karola Wojtyłę w kajaku