Przejdź do menu

Przejdź do ustawień dostepności

Przejdź do treści strony

Wielkie święto Kociewiaków

Piątek, 4 sierpnia był ważnym dniem dla nas wszystkich, bowiem tego dnia Kociewiacy opanowali Jarmark Św. Dominika w Gdańsku. Barwny korowód poprowadziła tczewska Harcerska Orkiestra Dęta. Wyruszyli sprzed Złotej Bramy na Ołowiankę.

Jednym z elementów święta był Korowód Kociewski.

Do Gdańska na Święto Kociewia dotarli Kociewiacy z wszystkich trzech powiatów, czyli starogardzkiego, świeckiego oraz tczewskiego. Na trasie barwnego korowodu witały ich tłumy mieszkańców Gdańska oraz turystów. Wszyscy radośnie machali do siebie, było kolorowo, gwarno, a przede wszystkim radośnie. Kociewiakom nie przeszkodził nawet deszcz. Ulewa mocnym akcentem zakończyła ostatnie metry korowodu.

To byłoby najlepsze z dotychczasowych świąt i nie boję się tego przyznać – mówi Kazimierz Chyła, starosta starogardzki, a zarazem prezes Lokalnej Organizacji Turystycznej Kociewie, która była jednym z głównych organizatorów święta. – Na Święto Kociewia dotarło wielu Kociewiaków. Było nas ponad 1000 osób, byliśmy widoczni i słyszalni. Pokazaliśmy jaka siła drzemie w naszym regionie. Dziękuję wszystkim za udział w tym wydarzeniu. 

Starosta Kazimierz Chyła podziękował wszystkim za udział w święcie.

Na mecie przemarszu uroczyście Święto Kociewia otworzyli samorządowcy na czele z Zarządem Powiatu: starostą Kazimierzem Chyłą, wicestarostą Patrykiem Gabrielem i członkiem Zarządu Wioletą Strzemkowską-Konkolewską, którzy wspólnie zawołali: Święto Kociewia uważamy za otwarte!

To było nasze popołudnie na Jarmarku św. Dominika w Gdańsku! Pokazaliśmy jakim jesteśmy fantastycznym regionem, na trasie korowodu spotkaliśmy setki turystów, było kolorowo, radośnie i z uśmiechem – zauważa wicestarosta Patryk Gabriel.

Święto Kociewia jest najważniejszym wydarzeniem, na które składają się 3 części: Korowód Kociewski,  Unikaty z Kociewia, czyli szeroka prezentacja dorobku kulturalnego, artystycznego oraz promocja regionu: występy zespołów regionalnych, tanecznych, muzycznych, inscenizacji historycznych. W pawilonach odbywała się prezentacje sztuki, rękodzieła, wydawnictw, pokazy średniowieczne, warsztaty ceramiczne, a także degustacje kuchni kociewskiej.  

W ramach święta odbyła się wystawa Kociewie ART.

Trzecia odsłona Święta Kociewia to Kociewie ART – wystawa artystyczna  w Nadbałtyckim Centrum Kultury, gdzie można było zobaczyć prace Barbary Motyl-Teclaw, Karoliny Lewsza i Edyty Lichy, połączona z wykładem okolicznościowym oraz koncertem. W tym roku gwiazdą muzyczną wydarzenia był zespół ELove.

Muzyczną gwiazdą był zespół ELove.

Pamiętajmy, że 10 lutego corocznie obchodzimy Światowy Dzień Kociewia, jednak najważniejszym wydarzeniem jest Święto Kociewia – przypomina Wioleta Strzemkowska-Konkolewska, etatowy członek Zarządu Powiatu. – To jedyne tego typu wydarzenie w ramach Jarmarku Św. Dominika, które integruje Kociewiaków z trzech powiatów oraz ukazuje mieszkańcom Gdańska i turystom kulturę naszego regionu. Pierwszy Korowód Kociewski odbył się w 2005 roku.

Do zobaczenia za rok!

Więcej zdjęć: https://www.facebook.com/photo/?fbid=777095661084574&set=pcb.777096744417799