Przejdź do menu

Przejdź do ustawień dostepności

Przejdź do treści strony

Wielkie Serca 2021 Roku

Podczas Starogardzkiej Gali Wolontariatu zorganizowanej przez Stowarzyszenie Można Inaczej poznaliśmy osoby, które bezinteresownie dzielą się dobrem. Wolontariuszem Roku 2021 Powiatu Starogardzkiego została Joanna Szwarc, Wolontariuszem Gminy Miejskiej Starogard Gdański wybrano Jana Wojewódzkiego, a tytuł Wolontariusza Gminy Starogard Gdański otrzymała Zuzanna Trzoska. Przyznano również specjalną nagrodę „Starogardzki Anioł Dobroczynności”, którą otrzymała Roma Kamrowska.

Nagrodzeni Wolontariusze: Powiatu Starogardzkiego, Gminy Miejskiej Starogard, Gminy Starogard Gd. oraz laureatka nagrody „Starogardzki Anioł Dobroczynności”

Co roku Stowarzyszenie Można Inaczej organizuje uroczystą galę, podczas której dochodzi do podsumowania działań wolontariackich. To także doskonały moment, aby nagrodzić tych, którzy znajdują w sobie siłę, emocje, czas, a nawet pasję, aby pomagać innym. I co najważniejsze – za każdym razem robią to bezinteresownie. Także podczas tegorocznej gali wyróżniono ludzi dobrej woli. Statuetki, dyplomy i nagrody pieniężne zwycięzcom wręczyli: wicestarosta Patryk Gabriel, członek Zarządu Powiatu Wioleta Strzemkowska-Konkolewska, wiceprezydent Starogardu Tadeusz Błędzki, przewodnicząca Rady Miasta Anna Benert, wójt gminy Starogard Magdalena Forc-Cherek, pełnomocnik prezydenta miasta ds. osób niepełnosprawnych i seniorów Ewa Życzyńska oraz Elżbieta  Serocka ze Stowarzyszenia „Można Inaczej”. Nazwiska osób, których uznano za najlepszych wolontariuszy 2021, nie były znane do ostatniego momentu. Poznaliśmy je dopiero po otwarciu specjalnie przygotowanych kopert.

  • Ważne jest, żeby nie nosić różowych okularów, a mimo to patrzeć na życie optymistycznie – podkreślił wicestarosta Patryk Gabriel, który wspólnie z członkiem Zarządu Powiatu Wioletą Strzemkowską-Konkolewską, wręczył nagrodę dla Wolontariusza Powiatu Starogardzkiego. – Wolontariuszem Roku 2021 Powiatu Starogardzkiego, a raczej Wolontariuszką zostaje Joanna Szwarc.
Joanna Szwarc otrzymała tytuł Wolontariusza Powiatu Starogardzkiego.

Joanna Szwarc, która otrzymała tytuł Wolontariusza Roku 2021 Powiatu Starogardzkiego, była nominowana przez Stowarzyszenie „Można Inaczej”.  To pełna otwartości na potrzeby innych młoda osoba, której pasją jest pomaganie. Asia jest związana ze Stowarzyszeniem „Można Inaczej”. Od roku pełni funkcję jednego z liderów młodzieżowych. Oprócz wolontariatu Asia jest mediatorem rówieśniczym oraz Przyboczną w 1. Kociewskiej Drużynie Harcerek „Borowianki”. Cechy Asi to uśmiech, samodzielność, zaangażowanie w działanie od początku do końca. Posiada umiejętność motywowania innych do działań charytatywnych. Sama widzi potrzeby innych, potrafi wysłuchać, zaradzić a przede wszystkim podarować swoją energię i czas. W 2021 roku z zaangażowaniem prowadziła zbiórki harcerskie, organizowała obóz w Karkonoszach, była inicjatorką Dżemolandii i Mydełkolandii. Prowadziła też zajęcia warsztatowe dla dzieci w przedszkolach, warsztaty rękodzielnicze oraz prelekcje o wolontariacie w szkołach podstawowych i średnich.

  • Bardzo dziękuję mojej rodzinie, przyjaciołom i wszystkim osobom, które mnie wspierały, bo gdyby nie oni, to na pewno by mi się nie udało i by mnie tu teraz nie było. Bardzo serdecznie dziękuję – powiedziała wzruszona Asia Szwarc.
Jan Wojewódzki – Wolontariusz Roku 2021 Gminy Miejskiej Starogard Gdański.

Wolontariuszem Gminy Miejskiej Starogard Gdański został Jan Wojewódzki. Do nagrody nominował go Związek Harcerstwa Polskiego Chorągiew Gdańska Hufiec Starogard Gdański, z którym Jaś związany jest od dziecka. Podczas służby drugiemu człowiekowi stawia sobie wysokie poprzeczki. Nigdy nie odpuszcza i nie odmawia pomocy. Zawsze stara się zrozumieć, pomóc i wspierać innych w podejmowaniu ważnych decyzji. Przez ostatni rok bardzo angażował się w remont hufca. Burzył ściany, wynosił gruz, malował – po prostu pomagał całym sobą z myślą o innych. Jan to też doskonały słuchacz i rozmówca. Mocno angażowany w mediacje rówieśnicze. Można powiedzieć, że to ich dobry duch. W relacjach rówieśniczych służy pomocą, zrozumieniem i rozmową na każdy temat.

Zuzanna Trzoska – Wolontariusz Roku 2021 Gminy Starogard Gdański

Wolontariuszem Gminy Starogard Gdański została Zuzanna Trzoska. Do nagrody nominował ją Starogardzki Klub Karate Tradycyjnego. Osoba otwarta, o niezwykłym uroku osobistym. Chętna do pomocy zawsze i wszędzie, skutecznie promuje aktywność fizyczną angażując się w życie klubu. Pomagała przy organizacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i Biegu Szpęgawskim. Angażowała się w działania Fundacji Małych Stópek, zbiórki na rzecz schroniska, chorych dzieci i zakupów dla osób starszych. Organizowała też imprezę integracyjną Piknik Klubowy oraz pomagała w opiece nad młodszymi osobami Coaching przy zawodach w karate.

Podczas gali nie zabrakło wzruszeń, ciepłych słów, a przede wszystkim wielkich serc wolontariuszy. Gwiazdą wieczoru była Dominika Kwiatkowska. Wystąpił również Seweryn Korowajczyk, zwycięzca tegorocznej Powiatowizji. Po raz pierwszy w historii gali, która dziś odbyła się już po raz 17, wręczona została nagroda „Starogardzki Anioł Dobroczynności”. Otrzymała go Roma Kamrowska.

Roma Kamrowska otrzymała przyznany po raz pierwszy w historii gali tytuł „Starogardzkiego Anioła Dobroczynności”.

Podczas gali wyróżnienia otrzymali:

Joanna Seyfried, Krystyna Wiśniewska, Kacper Szamszon, Grzegorz Olszewski, Aleksandra Miczek, Dorota Bruchman, Anetta Cieślewicz, Natalia Trzebiatowska, Marta Słomińska-Gliniecka, Zuzanna Socha, Aleksandra Cichocka, Oliwia Muszyńska. Przyznano także 3 wyróżnienia specjalne. Otrzymały je: Gabriela Stobba, Joanna Kopeć, Wiktoria Błazikowska.

Wszystkim serdecznie gratulujemy i dziękujemy za to, co robią na co dzień, aby otaczający nas świat był chociaż odrobinę lepszy.