Przejdź do menu

Przejdź do ustawień dostepności

Przejdź do treści strony

Prezenty dla najmłodszych Kociewiaków

10 lutego obchodzimy Światowy Dzień Kociewia. Jest to także wyjątkowy dzień dla wszystkich dzieci, które przychodzą na świat w Kociewskim Centrum Zdrowia. Dla maluszków i ich rodziców Zarząd Powiatu Starogardzkiego przygotował bowiem… niespodziankę. 

Agatka i Piotr – to dwójka najmłodszych Kociewiaków, którzy urodzili się 10 lutego. Trzy dni później odwiedziliśmy dzieci i ich mamy na Oddziale Neonatologicznym Kociewskiego Centrum Zdrowia. Nie była to przypadkowa wizyta, bowiem w imieniu Zarządu Powiatu Starogardzkiego prezenty przekazała Dorota Gałecka, naczelnik Wydziału Nadzoru Właścicielskiego i Zdrowia. Niespodziankami były foteliki samochodowe. Posłużą one nawet na kilka lat, bowiem są to foteliki na 6-18 kg. 

zdjęcie grupowe młoda mama trzymająca niemowlę, przedstawicielka zarządu powiatu oraz przedstawicielki Oddziału Neonatologicznego

– Przyznam się, że nie wiedziałam, że czeka nas taka niespodzianka – cieszy się Magdalena Maroszek, mama małej Agatki

– Jesteśmy zaskoczeni, ale oczywiście bardzo dziękujemy – mówi Elżbieta Sobol, mama Piotrusia. – Bezpieczeństwo naszych pociech jest bardzo ważne. 

Tradycją już stało się to, że w ten nietypowy sposób świętujemy Światowy Dzień Kociewia. 

– Od kilku lat władze Powiatu Starogardzkiego w trosce o bezpieczeństwo i komfort jazdy najmłodszych przygotowują niespodziankę dla rodziców dzieci urodzonych 10 lutego – wyjaśnia Dorota Gałecka

Trzeba przyznać, że zwykle 10 lutego rodziło się więcej maluszków. Jednak rekordowy, jeśli chodzi o liczbę urodzin, był 1 kwietnia 2015 roku. Wówczas Kociewskie Centrum Zdrowia obchodziło 5-lecie istnienia i z tej okazji wręczano również foteliki samochodowe. Na świat przyszło 9 noworodków (6 chłopców i 3 dziewczynki). Co warto dodać – statystycznie w KCZ dziennie odbierają ok. 3 porodów. 

– Dobrze wkroczyliśmy w 2019 rok, bowiem w samym styczniu mieliśmy 111 porodów – podkreśla Henryka Bona, kierownik Oddziału Neonatologicznego. – Jeśli chodzi o cały ubiegły rok, to liczba ta sięgała około 1250. Taka tendencja utrzymuje się już od kilku lat. 

Wracając jednak do Agatki i Piotrusia… Udało nam się ustalić, że Agatka ma starszego brata Jakuba. Chłopiec ma 5 lat. Z kolei na Piotrusia z utęsknieniem czeka 7-letni Szymon. 

Rodzicom i maluchom życzymy wszystkiego dobrego, przede wszystkim dużo zdrowia.