Przejdź do menu

Przejdź do ustawień dostepności

Przejdź do treści strony

Hospicjum to emocje

10 października obchodziliśmy Dzień Opieki Paliatywnej i Hospicyjnej. Z tej okazji w sali dworca PKP w Starogardzie Gdańskim odbył się wernisaż zdjęć związanych z emocjami, jakie towarzyszą pracownikom hospicjum podczas wykonywania ich codziennej pracy.

Stereotypowo postrzegamy hospicjum poprzez emocje, takie jak smutek czy strach. Jednak paleta uczuć jakie się z nim wiążą jest bogatsza. W niedzielę,10 października Wicestarosta Starogardzki Patryk Gabriel oraz Etatowy Członek Zarządu Wioleta Strzemkowska-Konkolewska zobaczyli emocje na fotografiach zespołu z hospicjum w Starogardzie Gdańskim.

od lewej: Wioleta Strzemkowska-Konkolewska Etatowy Członek Zarządu, Patryk Gabriel Wicestarosta Starogardzki oraz Beata Odziemkowska-Pielecka Naczelny Redaktor Wieści z Kociewia.

„Opieka paliatywna i hospicyjna to nasza troska”- pod takim hasłem obchodzimy w tym roku 10 października – Światowy Dzień Hospicjów i Opieki Paliatywnej. Jego celem jest zwrócenie uwagi na rolę i wyzwania zespołów hospicyjnych, otaczających opieką ciężko i nieuleczalnie chorych, ich rodziny oraz osoby w żałobie. Hospicja dla dorosłych, dla dzieci, hospicja perinatalne, oddziały i poradnie medycyny paliatywnej – każdego dnia zapewniają opiekę lekarzy, pielęgniarek, rehabilitantów, pomoc psychologów, pracowników socjalnych, kapelanów i wolontariuszy. Łagodzą ból fizyczny, emocjonalny, duchowy i społeczny.

W Starogardzie Gdańskim, hospicjum mieści się przy ul. Leśniej 1A w Centrum Rehabilitacyjo-Leczniczym „Medpharma”. Tam też działa Fundacja „Kociewiacy dla Hospicjum” – to właśnie oni są iskrą do działania i pomagania, jak sami mówią: – Działamy wspólnie, aby pomóc pacjentom i ich rodzinom w tych trudnych, wymagających chwilach, ponieważ nie ma łatwego sposobu na odejście, nie ma idealnego remedium na to, by poradzić sobie z tym, co nieuchronnie nas czeka.
Nas wszystkich.
Śmierć jest częścią życia.
Ale nam chodzi o życie –
nie o śmierć.

Janina Lubawska – Członek Zarządu Fundacji „Kociewiacy dla Hospicjum”.