Przejdź do menu
Przejdź do ustawień dostepności
Przejdź do treści strony
Gdy w domu dochodzi do przemocy…
Już po raz czwarty Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę i Centrum Pomocy Dzieciom zorganizowały konferencję „Dziecko pokrzywdzone przestępstwem”. Zaproszeni do dyskusji eksperci pochylili się nad takimi tematami, jak: interwencja w rodzinie w związku z przemocą wobec dzieci, czym jest dobro dziecka, jaka jest sytuacja dziecka umieszczonego w pieczy zastępczej, czy też znaczenie aspektu neuropsychologicznego i terapeutycznego w kontakcie z dzieckiem pokrzywdzonym.
Konferencja adresowana była do psychologów, pedagogów oraz pracowników różnych instytucji, które działają na rzecz pomocy dzieciom. Na samym początku wydarzenia słowa podziękowania za trud związany z przygotowaniem konferencji, a przede wszystkim za ważność poruszanych tematów skierowane zostały do Aurelii Jankowskiej z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. Podziękowania skierował m.in. Janusz Stankowiak, prezydent miasta, który mówił, że należy dziękować za konsekwencję w działaniu.
– Cieszę się, że czwarta edycja tej konferencji spotyka się z tak dużą frekwencją. To świadczy o tym, że wszystkim Państwu zależny na dobru dziecka i skutecznej pomocy w przypadku doświadczania przez nie krzywdy. Wierzę w ogromną siłę pani Aurelii Jankowskiej – społecznika, który od lat działa na rzecz dobra dzieci. Życzę, by ta wiedza, którą otrzymacie dzisiaj od ekspertów i specjalistów, działała tylko i wyłącznie dla tego właśnie dobra – powiedziała Wioleta Strzemkowska-Konkolewska, członek Zarządu Powiatu.
Aurelia Jankowska przedstawiła najważniejsze zagadnienia, jakie miały być poruszane podczas konferencji. – O tym czym jest dobro dziecka mówiliśmy na Konferencji rok temu – przypomniała Aurelia Jankowska. – Dzisiaj odpowiemy sobie na pytanie, czy dobro dziecka, jego prawa i potrzeby są na równi traktowane z potrzebami osób dorosłych? Dokonamy analizy kluczowych zagadnień z zakresu współpracy z rodziną zagrożoną przemocą, podejmowania skutecznej interwencji w sytuacji krzywdzenia, aż po proces umieszczenia dziecka w pieczy zastępczej i tego, co się dzieje potem. Mówić też będziemy o tym, jak dziecięca trauma wpływa na jego funkcjonowanie w środowisku szkolnym i rówieśniczym.
Podczas konferencji zaproszeni goście dowiedzieli się również, że Fundacja świętuje ważny jubileusz. – Istotą całego przedsięwzięcia jest możliwość spotkania się z profesjonalistami pracującymi na rzecz dzieci w instytucjach o różnym profilu działalności – podkreśliła Monika Sajkowska, prezes Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. – Tworzymy w ten sposób platformę wymiany doświadczeń i pokazujemy dobre praktyki, które mogą posłużyć innym podmiotom, by skuteczniej i bardziej kompleksowo pomagać dzieciom doświadczającym krzywdy. Ta konferencja odbywa się w szczególnym dla naszej Fundacji roku – w roku jubileuszowym, w którym obchodzimy 30-lecie naszej działalności. Tym bardziej cieszy mnie to, że ta konferencja na stałe wpisała się w mapę wydarzeń edukacyjnych Starogardu Gdańskiego.
Konferencja została podzielona na trzy bloki tematyczne. W pierwszym była mowa o interwencji w rodzinie w związku z przemocą wobec dzieci, o interdyscyplinarnych działaniach na rzecz dzieci, czym jest dobro dziecka oraz na czym polega interwencja prawna w rodzinie. W drugiej części wydarzenia dyskusja dotyczyła sytuacji dziecka umieszczonego w pieczy zastępczej oraz pracy z rodziną biologiczna w celu odzyskania dzieci przebywających w pieczy. Trzeci blok dotyczył leczącego kontaktu z dzieckiem poza gabinetem terapeutycznym oraz tego jak stres wpływa na reakcję mózgu dziecka, nastolatki i nastolatka.
Fot. Michał Hinc