Będzie ładniej, cieplej i bardziej ekologicznie

Kolejny milowy krok dla Kociewskiego Centrum Zdrowia! Podpisano dwie umowy związane z termomodernizacją szpitala oraz budynków towarzyszących. Wartość inwestycji to prawie 21 mln złotych.

Wizualizacja głównego budynku szpitala po termomodernizacji.

W ramach inwestycji przewiduje się m. in.: wymianę stolarki okiennej i drzwiowej; docieplenie przegród; wymianę pokrycia dachowego; montaż instalacji ogniw fotowoltaicznych; modernizację źródeł ciepła i kotłowni kontenerowej z wymianą grzejników; wymianę oświetlenia na energooszczędne typu LED; montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła oraz systemu monitoringu zużycia energii cieplnej, a także niezbędne prace towarzyszące związane z prawidłową realizacją przedsięwzięcia.

Wykonawcą robót budowlanych został  Zakład Remontowo-Budowlany Krzysztof Cwajda z Pelplina, natomiast nadzór inwestorski nad realizacją robót budowlanych powierzono konsorcjum firm  MBI Sp. z o.o. oraz AMP Sp. z o.o. z Włocławka.

Realizacja inwestycji pn. „Poprawa efektywności energetycznej budynków kompleksu Kociewskiego Centrum Zdrowia w Starogardzie Gdańskim w sposób znaczący przyczyni się do poprawy efektywności energetycznej szpitala, co w konsekwencji doprowadzi do powstania realnych oszczędności w kosztach zaopatrzenia placówki w energię elektryczną oraz ogrzewanie.

Dzisiaj kolejny, ważny dzień dla Kociewskiego Centrum Zdrowia – podkreśla starosta Kazimierz Chyła. – W środku nasz szpital dzięki realizacji #WielkiegoProjektu już jest pięknie wyposażony, a teraz inwestycja z zewnątrz, co przyniesie też oszczędności, m.in. w kosztach ogrzewania. Podpisaliśmy umowy związane z termomodernizacją szpitala oraz budynków towarzyszących.

Dodatkowo placówka zyska współczesny wygląd, który dopełni cel, jakim jest stworzenie nowoczesnego szpitala powiatowego, zapewniającego mieszkańcom opiekę zdrowotną na najwyższym poziomie – zauważa wicestarosta Wioleta Strzemkowska-Konkolewska.

Projekt współfinansowany jest ze środków Rządowego Funduszu Polski Ład: Programu Inwestycji Strategicznych oraz ze środków własnych Powiatu Starogardzkiego. Wartość tego zadania to prawie 21 mln złotych. Termin realizacji inwestycji zaplanowano na 2 lata. Wartość ostatnio poczynionych inwestycji na terenie starogardzkiego szpitala to blisko 100 mln zł.

Do tej pory pacjenci byli zdziwieni i zszokowani jak dobre i nowoczesne wyposażenie widzą w szpitalu, którego bryła wygląda jak popeerelowski klocek. Mamy taką nadzieję, że wygląd szpitala z zewnątrz będzie uprzedzał to, czego będą mogli oczekiwać wewnątrz – zauważa Robert Wierzba, naczelny lekarz Kociewskiego Centrum Zdrowia w Starogardzie Gdańskim.