gtag('config', 'G-NTM41KBQYY'); Wojna wybuchła nad ranem - Powiat Starogardzki oficjalny serwis informacyjny - Powiat Starogardzki oficjalny serwis informacyjny

Przejdź do menu

Przejdź do ustawień dostepności

Przejdź do treści strony

Wojna wybuchła nad ranem

W czwartek, 1 września, punktualnie o godz. 4.45 rozpoczęły się uroczystości upamiętniające 83. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Harcerze, samorządowcy, poczty sztandarowe, delegacje oraz mieszkańcy przed pomnikiem Poległych i Zamordowanych Harcerzy oddali hołd.

83. rocznica wybuchu II wojny światowej

Nad ranem padły ważne słowa: „Nigdy więcej wojny”. Po uroczystości samorządowcy, m.in. wicestarosta Patryk Gabriel oraz członek Zarządu Powiatu Wioleta Strzemkowska-Konkolewska, udali się do Szpęgawska, aby złożyć kwiaty pod pomnikiem i oddać hołd pomordowanym w Lesie Szpęgawskim.

II wojna światowa rozpoczęta niemiecką napaścią 1 września 1939 r. była największą katastrofą w dziejach Polski. Jej skutkiem były olbrzymie straty ludnościowe i materialne, w tym niepowetowane zniszczenia dóbr kultury. Kraj wyłonił się z niej w innym kształcie terytorialnym, ustrojowym, demograficznym. 1 września 1939 r. o 4.40 Niemcy zaatakowały Wieluń. Kilka minut później niemiecki pancernik „Schleswig-Holstein” ostrzelał polską Wojskową Składnicę Tranzytową na Westerplatte, bronioną przez załogę pod dowództwem mjr. Henryka Sucharskiego i kpt. Franciszka Dąbrowskiego. Tak rozpoczęła się największa wojna światowa w historii, trwająca od 1 września 1939 r. do 2 września 1945 r.; w Europie do 8 maja 1945 r. Działania wojenne objęły prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią w ręku. Według różnych szacunków zginęło w niej 50–78 mln ludzi. Wśród ofiar było prawie 6 mln Polaków.