Ważne miejsce dla wsparcia rodziny

Od kilku lat zauważalny jest wzrost liczby dzieci, które trafiają do pieczy zastępczej. Zjawisko to mocno nasiliło się w ostatnim czasie, stąd też decyzja władz Powiatu Starogardzkiego dotycząca budowy placówki opiekuńczo-wychowawczej. Specjalnie przystosowany dom powstaje właśnie w Owidzu.

Projekt z ramienia Powiatu Starogardzkiego nadzoruje Anna Flatau-Dłużewska z Wydziału Polityki Gospodarczej i Funduszy Europejskich.

Jest to odpowiedź na potrzeby zagrożonych wykluczeniem społecznym rodzin, w tym najbardziej bezbronnych dzieci. Powstająca w Owidzu placówka będzie przeznaczona dla starszych dzieci, które – oprócz bezpiecznego schronienia i opieki – poddane zostaną procesowi przystosowania do aktywnego życia społecznego. Docelowo w placówce znajdą się miejsca interwencyjne. Umożliwią one natychmiastowe przyjęcie starszego dziecka o każdej porze dnia i nocy, kiedy z różnych przyczyn nie będzie mogło być umieszczone w rodzinie zastępczej. Placówka – z racji jej umiejscowienia – będzie dużym wzmocnieniem systemu pieczy zastępczej organizowanej przez Powiat.

Z danych technicznych, warto wiedzieć, że w Owidzu powstaje budynek parterowy o powierzchni użytkowej ok. 290 m2 oraz budynek gospodarczy, który pełnić będzie funkcję pomocniczą dla budynku głównego. Obiekt zostanie przystosowany na potrzeby pełnienia instytucjonalnej pieczy zastępczej dla 14 wychowanków. Budynek został podzielony na dwie strefy. W strefie administracyjno-socjalnej znajduje się wejście główne z wiatrołapem, korytarz zapewniający dostęp do salonu z aneksem kuchennym, pomieszczeń sanitarnych, pralni, pomieszczenia na sprzęt porządkowy, pokoju gościnnego, pokoju opiekuna, pokoju dyrektora i pomieszczenia technicznego. W strefie mieszkalnej dla dzieci znajduje się 6 pokoi z dwiema łazienkami dostępnymi z korytarza. Budynek będzie dostosowany dla osób niepełnosprawnych. Źródłem ciepła na potrzeby centralnego ogrzewania będzie pompa ciepła. Na obiekcie zostanie również zamontowana instalacja fotowoltaiczna.

Wartość tej inwestycji to ponad 2,2 mln zł, a zakończenie robót budowlanych przewidziano na ostatni kwartał 2022 roku.