Warto dbać o zdrowie nie tylko w październiku

O tym jak ważna jest profilaktyka oraz samobadanie piersi opowiedziały Panie ze Starogardzkiego Stowarzyszenia Kobiet z Problemami Onkologicznymi „AMAZONKA”. Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że należy dbać o swoje zdrowie, ale czasem warto sobie przypomnieć pewne zasady, zwłaszcza że mamy Różowy Październik.

Co roku na raka piersi w Polsce umiera ok. 5 tys. kobiet. Wielu tragedii można by uniknąć, gdyby kobiety miały świadomość wagi samobadania, które stanowi pierwszy, podstawowy krok w profilaktyce raka piersi – może wykryć chorobę, gdy stan jej zaawansowania rokuje szanse wyleczenia. Pozwala na zauważenie najmniejszych zmian w strukturze, kształcie i wyglądzie piersi. Wczesne wykrycie ewentualnych zmian daje dużą szansę na całkowite wyleczenie. Niestety, wiele kobiet wciąż choruje i umiera, bo nie chodzą na badania ani nie kontrolują same piersi, a zmiany są wykrywane zbyt późno. Panie ze Starogardzkiego Stowarzyszenia Kobiet z Problemami Onkologicznymi „AMAZONKA”, z którymi Starostwo Powiatowe w Starogardzie Gd. współpracuje od wielu lat, przygotowały dla urzędniczek spotkanie, podczas którego opowiedziały oraz pokazały na czym polega samokontrola piersi i co powinno być dla nas sygnałem do ewentualnej wizyty u lekarza specjalisty.

Warto wiedzieć, że Starogardzkie Stowarzyszenie Kobiet z problemami onkologicznymi „AMAZONKA” to niemedyczna organizacja pozarządowa. Od listopada 2010 r. posiada status organizacji pożytku publicznego. Klub jest członkiem Poznańskiej Federacji Stowarzyszeń Amazonek. Pomaga kobietom dotkniętym chorobą nowotworową raka piersi, wspierając je emocjonalnie i psychicznie w najtrudniejszym okresie ich życia. Wolontariuszki, swoim własnym przykładem i optymizmem, pomagają kobietom uwierzyć, że z chorobą można wygrać, wrócić do normalnego, aktywnego życia rodzinnego i społecznego. Udzielają również pomocy praktycznej.

Korzystając z okazji przypominamy, że choć to październik jest nazywany Różowym Październikiem, bowiem właśnie ten miesiąc już od wielu lat uznawany jest na całym świecie za miesiąc świadomości raka piersi, to o swoje zdrowie, a także zdrowie bliskich, czy przyjaciół należy dbać przez 12 miesięcy w roku. Jak apelują starogardzkie AMAZONKI, co druga kobieta w wieku 30-39 lat nie badała jeszcze swoich piersi pod kątem nowotworu! Pora zmienić te statystyki, a Różowy Październik jest świetną okazją, by mówić o tym jeszcze głośniej. Samobadanie należy wykonywać regularnie, co miesiąc, najlepiej około 2-3 dni po menstruacji. Jeżeli podczas badania wyczujemy zmianę, to należy skontaktować się ze swoim lekarzem. – Bądź spokojna, bo większość zmian ma charakter łagodny, a wykryte wcześnie są wyleczalne – przypominają Panie ze stowarzyszenia AMAZONKA. – Wyrób w sobie nawyk samobadania piersi i namów do badań swoją mamę, siostrę i koleżankę!

Prosta instrukcja jak należy wykonać samobadanie piersi.