gtag('config', 'G-NTM41KBQYY'); Uczniowie na wycieczce z programu „Poznaj Polskę” - Powiat Starogardzki oficjalny serwis informacyjny - Powiat Starogardzki oficjalny serwis informacyjny

Przejdź do menu

Przejdź do ustawień dostepności

Przejdź do treści strony

Uczniowie na wycieczce z programu „Poznaj Polskę”

W dniach 20 – 22 czerwca 2022 r. pięćdziesięciu uczniów Technikum nr 1 w Zespole Szkół Ekonomicznych w Starogardzie Gdańskim pod opieką nauczycieli uczestniczyło w wycieczce w ramach ogólnopolskiego programu „Poznaj Polskę”. Przygotowany przez polonistki, Ewę Balcerzak i Lucynę Bielińską-Sytek wniosek  otrzymał akceptację merytoryczną i finansową Ministerstwa Edukacji i Nauki, co przyczyniło się do pozyskania wnioskowanej kwoty na realizację wyjazdu do Krakowa, Oświęcimia i Bochni, po podpisaniu porozumienia przez Starostwo Powiatowe w Starogardzie Gdańskim.

Uczniowie wzięli udział w programie „Poznaj Polskę”.

20 czerwca uczniowie z Ekonomika wraz z licencjonowanym przewodnikiem zwiedzali Stare Miasto w Krakowie: Wzgórze Wawelskie (wnętrze Katedry Królewskiej – miejsce kultu św. Stanisława, a także kaplice: Wazów, Potockich, Świętokrzyską i Zofii; Muzeum Katedralne, Dzwon Zygmunta oraz Groby Królewskie i miejsce pochówku Pary Prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich). Odbyli spacer pod Okno Papieskie doprowadził, do Rynku Głównego, gdzie obejrzeli Sukiennice oraz wnętrze kościoła Mariackiego z ołtarzem Wita Stwosza. Zwiedzanie zakończyli na Placu Jana Matejki. 

Kolejnego dnia pojechali do Oświęcimia, aby obejrzeć byłe niemieckie obozy koncentracyjne KL Auschwitz i Birkenau. Przeszli przez bramę witającą więźniów szyderczymi słowami „Arbeit macht frei”. Młodzież poznała przerażającą historię milionów ludzi, którzy znaleźli się w obozie w latach 1940-45. Uczniowie oddali hołd wszystkim zmarłym w krematoriach, zagłodzonych w celach śmierci, zastrzelonych przy Ścianie Śmierci, a także tym, którym udało się przeżyć. Obejrzeli rampę kolejową, miejsce  wyładunku z bydlęcych wagonów tysięcy ludzi. Uczestnikom wycieczki trudno było uwierzyć, że to „ludzie ludziom zgotowali ten los”.

Młodzież wzięła udział w wyjeździe w ramach projektu „Poznaj Polskę”.

Ostatni dzień, zgodnie z harmonogramem, zarezerwowany był na  zwiedzanie krakowskiego Kazimierza, gdzie znajduje się Bazylika św. Michała Archanioła i św. Stanisława Biskupa i Męczennika, nazywana kościołem Na Skałce oraz Synagoga Remuh z przylegającym do niej cmentarz. Oczom zwiedzających ukazał się Plac Nowy, miejsce spotkań artystów. Ostatnim punktem wycieczki było zwiedzanie najstarszej w Polsce Kopalni Soli w Bochni, wpisanej na listę UNESCO. Znajdująca się w kopalni kaplica św. Kingi to jedyny obiekt sakralny, przez który przejeżdża pociąg. Jest największą i najlepiej zachowaną spośród licznych kiedyś kaplic w kopalni. Wyposażenie kaplicy stanowi  100 – letnia szopka betlejemska i grób pański. Liczne elementy jej wyposażenia pochodzą z innych, nieistniejących kaplic kopalni oraz kościołów bocheńskich.


Do Starogardu uczestnicy wycieczki wrócili zmęczeni, ale usatysfakcjonowani. Zobaczyli wiele pięknych i intrygujących miejsc, poznali ciekawą, czasami przerażającą historię. Wyjazd stał się cegiełką w kształtowaniu osobowości – świadomego Polaka i Europejczyka.