Przejdź do menu

Przejdź do ustawień dostepności

Przejdź do treści strony

Telefon kupisz, życia już nie!

  • to jedno z haseł, które znalazło się przed przejściem dla pieszych na jednym z bardziej ruchliwych skrzyżowań w Starogardzie Gdańskim. W ten sposób chcemy zwrócić uwagę przechodniów, aby przechodząc przez jezdnię nie korzystali z telefonów, bo przecież bezpieczeństwo jest najważniejsze!
Telefon kupisz, życia już nie!

Pomysłodawcą akcji dotyczącej przejść offline jest Marek Konkolewski, ekspert bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Kilka tygodni temu przed przejściami dla pieszych nieopodal Ronda Starogardzkich Strażaków pojawiły się pierwsze hasła. Wówczas też ogłosiliśmy konkurs na kolejne. – Jeśli takie działania, jak przejścia offline, sprawią, że piesi przestaną wpatrywać się w telefon, to należy tworzyć jak najwięcej takich przejść – mówił wówczas starosta Kazimierz Chyła. – Wielokrotnie podkreślaliśmy, że bezpieczeństwo drogowe mieszkańców jest dla nas szczególne ważne, stąd też ta inicjatywa.

Na odzew nie trzeba było długo czekać. Otrzymaliśmy wiele haseł, z których wybraliśmy 4 zwycięskie. Właśnie one zostały wymalowane przy przejściach dla pieszych przy ulicy Lubichowskiej w okolicy sklepów Netto oraz Carrefour. Lokalizacja, jaką wybraliśmy, nie jest przypadkowa. Choć przejścia te posiadają sygnalizację świetlną, to wcale nie oznacza, że piesi zawsze przechodzą przez nie w przepisowy sposób. Niestety, zdarza się, że wpatrują się w telefon. A to już krok od tragedii… Przypomnijmy, że w ujawnionym w 2018 roku ogólnopolskim raporcie można było przeczytać, że piesi powodują 7,3% wypadków, podczas gdy kierujący 86,6%. Wielu z tych zdarzeń można byłoby uniknąć. – Niestety, telefony stały się prawdziwą zmorą i to dla pieszych w każdym wieku – zauważa Marek Konkolewski. – Zmieniło się prawo i piesi mają pierwszeństwo na “pasach”. Nasza akcja z hasłami ma przypominać, że nawet mając pierwszeństwo, należy zachować szczególną ostrożność.

Autorami dwóch ze wspomnianych haseł są osoby młode. „Telefon kupisz, życia już nie” – takie hasło wymyślił Marek Mandziara, uczeń Technikum w Owidzu, tegoroczny maturzysta, a do tego radny Młodzieżowej Rady Powiatu Starogardzkiego. – Bardzo się cieszę, że są takie akcje, które mają na celu uświadomić pieszym, że używanie telefonu podczas przechodzenia przez ulicę, to zły pomysł – mówi Marek Mandziara.

Markowi podczas malowania hasła, co – jak się okazało – wcale nie jest taką prostą sprawą, pomagały koleżanki oraz kolega z Młodzieżowej Rady Powiatu Starogardzkiego: Nela Jędrzejewska, Kinga Piotrowska, Marta Bąk, Miłosz Gdaniec. Swoją pomoc zaoferował również wicestarosta Patryk Gabriel i Marek Konkolewski.

Drugie z konkursowych haseł: „Przyszłość na jawie, nie na ekranie” wymyśliła Wiktoria Muchowska, tegoroczna absolwentka Zespołu Szkół Zawodowych w Starogardzie Gd. Autorka tego hasła również uważa, że to świetna i oryginalna akcja i ma nadzieję, że hasła sprawią, że piesi przestaną wpatrywać się w telefon.

Dwa kolejne hasła – „Bądź online, przejdź offline” oraz „Tu jest real, nie wirtual” również zostały wymalowane, a ich pomysłodawcami są Krzysztof Dadura i Marcin Bober. Dziękujemy i gratulujemy! Wiktorię i Marka nagrodziliśmy upominkami, które wręczyła Małgorzata Wojciechowska, naczelnik Wydziału Komunikacji, Transportu i Dróg. Autorzy pozostałych zwycięskich haseł niestety nie mogli osobiście wziąć udziału w akcji ich malowania.

Napisy sukcesywnie pojawiać się będą przy kolejnych przejściach, a akcję podchwyciła m.in. Gmina Lubichowo, która również wymalowała hasła w newralgicznych miejscach.

– Jesteśmy często zabiegani, a telefon stał się niemal nieodłącznym elementem naszego codziennego życia. Są jednak sytuacje, kiedy musimy szczególnie mocno być ostrożni, przykładowo podczas przechodzenia przez jezdnię. Nasza akcja, którą zrealizowaliśmy wspólnie z Markiem Konkolewskim oraz młodzieżą, ma na celu sprawić, że nasze bezpieczeństwo wzrośnie. Gratuluję autorom wszystkich haseł. Brawa za kreatywność – mówi wicestarosta Patryk Gabriel.

Zachęcamy inne samorządy do udziału w przedsięwzięciu.

  • Tekst i fot. Ewa Macholla-Jacewicz

O początkach akcji dotyczącej przejść offline: https://powiatstarogard.pl/podnies-glowe-warto-zyc/