Przejdź do menu

Przejdź do ustawień dostepności

Przejdź do treści strony

Święto Kociewia już 4 sierpnia!

Jarmark św. Dominika to największa plenerowa impreza handlowo-wystawiennicza w Europie odbywająca się w Gdańsku od kilku wieków. Od kilkunastu lat Kociewie ma w jej programie swój dzień. Początkowo jako Unikaty z Kociewia, a od 2018 roku już jako Święto Kociewia, które odbędzie się 4 sierpnia. 

Elementem Święta Kociewia są Unikaty z Kociewia.

Jest mi niezmiernie miło, że od kilku lat Lokalna Organizacja Turystyczna  KOCIEWIE jest w gronie organizatorów tego ważnego przedsięwzięcia, imprezy która rozrasta się z roku na rok – mówi Piotr Kończewski, dyrektor Biura. – Wspólnie wieloma samorządami, głównie powiatami, ale też instytucjami, organizacjami, firmami oraz osobami prywatnymi dążymy do tego, by Święto było okazją do spotkania się jak największej ilości mieszkańców i sympatyków Kociewia.

Wszystko rozpocznie Korowód Kociewski – przemarsz, który poprowadzi tczewska Harcerska Orkiestra Dęta od Złotej Bramy na Ołowiankę. Barwny pochód będzie okazją do wykazania kociewskiej spójności Regionu oraz integracji społeczności lokalnej. Uczestniczyć w nim mogą wszyscy zainteresowani wsparciem Kociewia: koła gospodyń wiejskich, ochotnicze straże pożarne, zespoły młodzieżowe, przedstawiciele samorządów, stowarzyszeń, firm… a także mieszkańcy Trójmiasta, przyjezdni, turyści.

Kolejnym elementem Święta Kociewia będą Unikaty z Kociewia, czyli szeroka prezentacja dorobku kulturalnego, artystycznego oraz promocja Regionu: występy zespołów regionalnych, tanecznych, muzycznych, inscenizacji historycznych. W pawilonach odbędą się prezentacje sztuki, rękodzieła, wydawnictw, pokazy średniowieczne, warsztaty ceramiczne, a także degustacje kuchni kociewskiej. – zachęca Stefan Galiński z Starostwa Powiatowego w Starogardzie Gdańskim.

Wszystko rozpocznie Korowód Kociewski

Trzecia odsłona Święta Kociewia to Kociewie ART – wystawa artystyczna  w Nadbałtyckim Centrum Kultury połączona z wykładem okolicznościowym oraz koncertem.

Naszym pomysłem było pokazanie kultury kociewskiej w soczewce – wyjaśnia Grzegorz Oller z Ogniska Pracy Pozaszkolnej ze Starogardu Gdańskiego. – I to nie tej regionalnej, ludowej… albo nie tylko tej. Prezentować będziemy również współczesna sztukę artystów z naszego Regionu. Podzieliliśmy przestrzeń wystawienniczą gdańskiego Ratusza Staromiejskiego pomiędzy artystki: Barbarę Motyl-Tecław, Karolinę Lewsza oraz Edytę Lichy.

Wszystkie imprezy są otwarte, z wolnym wstępem. Szczegóły dostępne są na oficjalnym profilu FB Kociewia : www.fb.com/kociewie.

Trzecia odsłona Święta Kociewia to Kociewie ART – wystawa artystyczna  w Nadbałtyckim Centrum Kultury