Przejdź do menu

Przejdź do ustawień dostepności

Przejdź do treści strony

Sprawdziliśmy poziom cukru

Cukrzyca to choroba, do której dochodzi, gdy organizm nie wytwarza wystarczającej ilości insuliny lub nie jest w stanie skutecznie wykorzystywać własnej insuliny w procesie metabolizmu cukrów pochodzących ze spożywanej żywności.

Badanie poziomu cukru za pomocą glukometru.

W dniu 28 czerwca na terenie budynku Starostwa Powiatowego oraz Urzędu Pracy w Starogardzie Gdańskim w godzinach od 8:00 do 10:00 można było wykonać bezpłatne badanie poziomu cukru w organizmie. Panie pielęgniarki z Kociewskiego Centrum Zdrowia służyły pomocą i poradą w zakresie choroby cukrzycowej.

W badaniu wzięła również udział Członkini Zarządu Powiatu Wioleta Strzemkowska-Konkolewska, która otrzymała bardzo dobre wyniki.

Podczas całej akcji udział w badaniu wzięło ponad 100 klientów obu instytucji, co bardzo ucieszyło inicjatorów akcji. Klienci urzędów prócz badania poziomu cukru również mieli mierzone ciśnienie tętnicze krwi za pomocą aparatów do mierzenia. Panie pielęgniarki tłumaczyły o prawidłowych parametrach, a także informowały, gdy ktoś przekroczył granicę, by wykonać dokładniejsze badania u lekarzy rodzinnych.

W badaniu wzięła udział rownież Naczelnik Wydziału Nadzoru Właścicielskiego i Zdrowia Dorota Gałecka.
Badanie ciśniena w Urzędzie Pracy w Starogardzie Gdańskim przez Panię pielęgnarkę Barbarę Strzyżewską z Kociewskiego Centrum Zdrowia.

Cukrzyca jest chorobą przewlekłą i nieuleczalną. Możesz ograniczać jej skutki, jednak musisz się stale kontrolować i obserwować swój organizm. Zmień tryb życia, zadbaj o właściwą dietę i ruch

  • Zgodnie z raportem Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) cukrzyca jest główną przyczyną ślepoty, niewydolności nerek, zawałów serca, udaru mózgu i amputacji kończyn dolnych. Jest też siódmą najczęściej występującą przyczyną zgonów. Pocieszające jest to, że jako pacjenci mamy wpływ na to, jak cukrzyca się rozwija, nie jesteśmy bezradni.
  • Jeśli masz cukrzycę, możesz nauczyć się z nią żyć i powstrzymywać jej rozwój. Przestrzegaj zaleceń na temat przyjmowania doustnych leków oraz insuliny (jeśli zostanie Ci przepisana), systematycznie się badaj i zmień tryb życia.
Rzecznik Powiatu Starogardzkiego Ewa Macholla-Jacewicz również z dobrymi wynikami.

Liczba chorych na cukrzycę rośnie na świecie lawinowo. Żyje z nią 415 mln ludzi (8,8 proc. populacji), czyli co jedenasta dorosła osoba. Do 2040 roku liczba chorych urośnie aż do 642 mln. Tak wynika z szacunków Międzynarodowej Federacji Diabetologicznej.

W Polsce tendencje są podobne. Narodowy Fundusz Zdrowia w raporcie NFZ dla zdrowia — Cukrzyca podaje, że w 2018 roku na cukrzycę chorowało 2,86 mln dorosłych osób, czyli 9,1% ludności. Wśród nich największa grupa to osoby po 55 roku życia (84%). W latach 2013–2018 zachorowalność na cukrzycę wśród dorosłych Polaków wzrosła o 14%. Tylko w połowie za ten wzrost odpowiadają czynniki demograficzne.

Średnie ciśnienie krwi u dorosłego człowieka wynosi 120/80 mm Hg.

Podstawowe zasady samokontroli cukrzyka:

  • regularnie sprawdzaj stężenie glukozy we krwi, jeśli nie bierzesz insuliny, to minimum 2 razy w miesiącu
  • co najmniej 4 razy w roku idź do diabetologa
  • raz na miesiąc zrób badanie moczu na obecność cukru i acetonu
  • raz na rok skontroluj: wydalanie białka z moczem, poziom mocznika i kreatyniny we krwi oraz cholesterol
  • staraj się schudnąć, a przynajmniej nie przytyć
  • raz na tydzień mierz ciśnienie.